Kedinanesi (yabani sümbül) ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kedinanesi (yabani sümbül) ve Faydaları
  Kedinanesi: Ballıbabagiller familyasından; kırlarda yetişen beyaz ve pempemsi çiçekli bir bitkidir. İstanbul ve İç Anadolu bölgesinde görülür. Güneşli ya da az gölgeli yerleri, süzek toprakları seven bitki, her türlü toprakta yetişmekte ve tohumlarıyla çoğalmaktadır, istenirse ilkbaharda bitki bölünerek çoğaltılabilir ve kedilerden korunarak yetiştirilir. Kedinanesi bitkisinde strenellol, geraniol ve sitral adlı maddeleri içeren uçucu yağ, acı esanslar, tanen ve C vitamini bulunur.turkeyarena.net Nane kokulu yaprakları ve körpe sürgünleri bazı yerlerde salatalara katılır. Çeşni vermesi için yaprak ve sürgünleriyle etler ovulur. Kedinanesi, bulunduğu bahçelere bal arılarını çeker.

  Kedinanesinin Toplanması: kedinanesinin yaprak ve çiçekleri yaz başı ya da sonbaharın başlarında toplanır. Gölgelik yerde özenle kurutulur.

  Kedinanesinin Faydaları: İdrar söktürür. Sinirleri yatıştırır. İktidarsızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Spazm çözücüdür. Karın ağrılarını giderir. Mide kramplarını çözer. Akne tedavisinde etkili olur. Bedeni rahatlatarak gevşetir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Ağrılı aybaşı kanamalarında faydalıdır. Antiseptik (mikrop kırıcı) etkisi bulunur. Şakakta duyumsanan rahatsızlığa ve baş ağrılarına iyi gelir. Astım grip ve bronşitin sebep olduğu nefes darlığını geçirir. Güçlü terletici etkisi bulunduğundan bronşit gibi hastalıklarda, ateşlilik durumlarında kullanılır ve kısa sürede beden ateşini düşürür.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kedinanesi Nasıl Kullanılır? 2 tatlı kaşığı kurumuş bitki karışımı alınıp 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilebilir. Çıban tedavisinde kedinanesinin körpe yaprakları ve çiçekli başağı ezilip yara lapası yapılır. Bu lapa çıbanlara sürülür. Akne, baş ağrısı ve şakakta duyumsanan rahatsızlıklar için yukarıda tarifi verilen infüzyon, ovuşturularak yüze ve şakaklara uygulanır. ​

   

Sayfayı Paylaş