Kedi Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kedi Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Valeriana, Valeriana officinalis, Valeriane, Garden heliotrope, Herbe aux chats

  Kediotu: İkiçenekliler sınıfının, kediotugiller familyasından; kökü az etli, çok yıllık bir otsu bitkidir. Boylarına göre iki gruba ayrılır. Bir kısmının boyu 5-50 santimetre kadardır. Diğerleri ise, 2 metreyi bulabilirler. En yaygın türü tıbbi kediotudur. Yurdumuzda büyük yapraklı kediotu, küçük kediotu ve dağ kediotu gibi türleri vardır.

  Toplanması-Saklanması: Kökleri Eylül ve Ekimde sökülerek yıkanır, kurutulur, nemden uzakta ve ışıktan uzakta muhafaza edilir. Kedi kökü kurutulurken sıcaklığın 40C°’nin üzerine çıkmaması gerekir. Eğer bunun üzerinde bir ısı ile kurutulur ise birleşimindeki eter yağı etkisi yok olur.

  Kedi Otunun Faydaları: Ateşi düşürür. Mikrop öldürücü etkileri vardır. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etki gösterir. Sinirsel baş ağrılarına, çarpıntılara ve uykusuzluğa iyi gelir. Sara, nevrasteni, histeri gibi sinir rahatsızlıklarında faydalıdır. Yatıştırıcı etkisi ile stresi ve spazmları giderir. Gerginlik ve telaş, korku, stres gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır. Baş dönmesi, taşıt tutması ve heyecanlanma hallerinde kullanılır. Tıbbi kediotunun kökünden elde edilen kediotu esansı isteri, kore ve epilepside kullanılır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kedi Otu Nasıl Kullanılır? Kediotunun kökü sökülüp temizlendikten sonra parçalanıp kurutularak kullanılır. Parçalanmış kökler kaynatılarak suyu içilir. Kökünden elde edilen esans baş dönmesi, taşıt tutması ve heyecanlanma hallerinde faydalıdır. Taze yaprakları ezilip yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur.

  Çay: İki kahve kaşığı kedi kökü demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

  Kedi Otu Yan Etkileri
  Genel kullanım dozunun yan tesirleri çok azdır. Belirtilen dozdan daha fazla oranlarda alınması halinde huzursuzluk, baş ağrısı, görmede bulanıklık, sabahları halsizlik gibi durumlar görülebilir. Ayrıca, reçeteli uyku ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

  Devamlı kullanımlarda 4-6 haftada bir kullanıma ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde uyarıcı etki göstermeye neden olabilir.

  Diğer sentetik ilaçlarla bir arada kullanılmamalı.

  İki yaşın altındaki çocuklar ve hamile, emziren kadınlar kullanmamalıdır.

  Kedi otu hapı eczanelerde Valerian Root Extract adıyla satılmaktadır.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş