Keçi Sedefotu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Keçi Sedefotu ve Faydaları
  Keçi Sedefotu (Galega officinalis):Açık mor renkli çiçekler açan, 1 metreye kadar boylanabilen, çok yıllık bir bitkidir. Adından da anlaşılacağı gibi keçilerin çok sevdiği bir bitkidir. Anne sütünü arttırdığı için Süt otu, kan şekerini düşürücü etkilerinden dolayı da Diyabet otu olarak da anılmaktadır. Tanen, galegin ve acı madde içerir.

  Yetiştirildiği Yerler: Keçisedefi otunun vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olup zamanla Avrupa ve Asyanın ılıman bölgelerine yayılmıştır. Türkiye?nin genellikle Marmara ve Karadeniz bölgesinde ırmak, dere ve göl kenarları ve de nemli çimenliklerde yabani olarak yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Haziran ve Temmuz aylarında yerden az (5-10cm) yukarıdan kesilerek demetleri yapılır ve güneşli, havalı bir ortamda kurutulduktan sonra özel kaplarda (porselen, cam veya plastik) muhafaza edilir.

  Keçisedef Otunun Faydaları: Anne sütünü artırır. İdrar söktürücüdür. Kan şekerini düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır. Fazla kullanmamak gerekir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Keçisedef Otu Nasıl Kullanılır? Bitkinin çiçekli toprak üstü kısımları toplanıp kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. İnsanlarda bir yan etkiye rastlanmamakla birlikte, keçi sedefinden çok miktarda yiyen bazı koyunlarda zehirlenmeler görülebildiğinden dolayı, fazla kullanmamak faydalı olacaktır.

  Çay: Kurutulmuş bitki karışımından (sap, yaprak ve çiçekleri) 1 tatlı kasığı alınıp 1 bardak kaynar suyun içine konur ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyondan, günde iki kez birer bardak içilir.

   

Sayfayı Paylaş