Keçi Boynuzu Neye İyi Gelir

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Keçi Boynuzu Neye Faydalı

  Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir besin olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir. A, B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Keçiboynuzu ve pekmezi yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalı bir besindir.

  İshali keser. Astımda faydalıdır. Sinirleri rahatlatır. Kemik erimesini azaltır. Akciğer ödemine iyi gelir. Balgamı ve öksürüğü keser. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Sigara tiryakileri için faydalıdır. Hafızayı güçlendirir ve dikkati arttırır. Mide ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Hareketli sperm sayısını artırıcı özelliği vardır. Akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. İktidarsızlığa ve sperm azlığına karşı çok faydalıdır. Vücudu şişmanlatır ve kan yapar. Göğsü yumuşatır, balgam söker ve bronşları boşaltır. Özellikle çocukların zeka ve kemik gelişimini destekler. Nefes darlığına karşı çok etkili olan keçiboynuzu bronşları açar, göğsü yumuşatır ve göğüs ağrısını azaltır. Çiğ olarak keçiboynuzu yemek iyi huylu prostat büyümesine karşı yararlıdır. Bu soruna yol açan 5-alpha-reductase enziminin aktivitesini düşüren palmitic acid ve stearic acid gibi etken maddeler içerir.

  Meyveleri taze ve kuru olarak yenir. Çekirdeklerinden de yararlanılır. Yaprakları ve dalları kurutulup kaynatılarak keçiboynuzu çayı yapılabilir. Ayrıca, keçiboynuzu pekmezi yapılır. Hergün düzenli olarak Keçiboynuzu pekmezi yiyerek yapılacak keçiboynuzu kürü özellikle kansızlık çekenlere ve sperm azlığı şikayeti olanlara çok yararlıdır. Keçiboynuzu çekirdeği öğütülüp suda kaynatıldıktan sonra lapa yapılarak vücuttaki şişkinlik ve yaralarar sürülürse çok faydası görülür. Bu lapa basur memelerine de sürülebilir.
   


Sayfayı Paylaş