Kebereotu (kedi tırnağı) ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kebereotu (kedi tırnağı) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Gebreotu, Kedi tırnağı, Capparis spinosa

  Kebereotu: Bir çeşit çalıdır. Fransa'da ve ülkemizin Akdeniz bölgesinde yetişir. Yemişi nohuttan büyüktür. Turşusu yapılır. Kökünün kabukları kullanılır. Kendiliğinden yetişen, sürekli yeşil kalan, çatı biçiminde bir bitki. Su istemez, güneşi seven bir bitkidir ve kurak topraklarda kolayca yetişebilir. Yurdumuzda özellikle Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu`da yetişir. Erozyon kontrolü özelliği olduğu gibi hemoroid gibi çeşitli hastalıklara da iyi gelmektedir. Çiçek açmadan tomurcuklar toplanır, tuz veya sirke içinde bekletilir ve mutfaklarda kullanmak için hazırlanılır. Salamura şekilde veya sos olarak cam şişelerde satılmaktadır.turkeyarena.com İspanya`nın ihracatının önemli bir bölümünü oluşturan bir bitkidir. İçeriğinde tanen, flavon glikozidleri, karbonhidratlar vardır.

  Kebereotu Faydaları: İştah açar. İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir. Skorbüt tedavisinde kullanılır. Dalak ve ciğer hastalıkları, ishal, iştahsızlık, ülserde kullanılır.

  Kebere Otu Nasıl Kullanılır? 4 bardak suya meyve yada çiçek tomurcuklarından 30 gr. konulup kaynatılır. Günde 3 defa 1′er bardak içilir.
  [​IMG]
   


 2. Aylinn Well-Known Member

  kebere otunu nerden bulabilirim yardımcı olurmusunuz
   

Sayfayı Paylaş