Kebabe ve Kebabenin Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kebabe ve Kebabenin Faydaları
  Diğer İsimleri: Hindistan Eriği, Piper cubeba

  Kebabe: Cava, Sumatra ve Borneo'da yetişen "piperaceae"nin kurumuş meyvesidir. Taze iken % 6-15 terementi ruhunun polimeri bir esans ve kübebik asidden mürekkep bir reçine ve kübebin denilen kristalize, lezzetsiz bir cevher ihtiva eder.

  Nerelerde Kullanılır: Genel olarak karabibere benzer şekilde kullanılır. Yemeklere (özellikle köfteye) çeşni olarak katılır. İştah açıcı sindirim kolaylaştırıcı, mikrop öldürücü etkileri vardır.

  Kebabenin Faydaları: İştah açar. Kumları eritir. Karaciğere iyi gelir. Prostat büyümesi ve iltihabını giderir. Ağız kokusunu ve ses kısıklığını giderir. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Mikrop öldürücü etkisi ile mide ve idrar yolu hastalıklarında faydalıdır. İdrar yolları iltihaplarına, bel soğukluğu ve idrar tutamamaya kronik nefrit ve ağrılı idrar yapmaya karşı etkilidir.

  Kebabe Nasıl Kullanılır? Meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra hem baharat olarak hem de ilaç niyetine kullanılır. Çayı hazırlanabilir. Ağızda çiğnenirse dişetlerini kuvvetlendirir, sesi açar ve ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır. 1 litre suda tohumlar kaynatılarak günde 2 3 bardak içilir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş