Kayserinin Hangi Yemekleri Meşhurdur

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 2 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kayserinin Hangi Yemeği Meşhur

  Mantı
  Mantısıyla ünlü Kayseri'de 30'un üzerinde mantı çeşidi bulunuyor. Sarımsaklı yoğurt, pul biber veya sumaklı kızgın yağ dökülerek servis edilen mantı etli, patatesli veya peynirli olarak hazırlanıyor. Ancak etli mantının yeri daha farklı.

  Pehli
  Bir çeşit et yemeği olan pehli; domates, sarımsak, patlıcan, sivribiber ve soğanla yapılıyor.

  Su böreği
  Peynirli veya kıymalı olarak hazırlanan su böreğinin iç harcında karabiber ve pul biber gibi baharatların yanı sıra maydanoz da bulunuyor. Yumurta katılarak hazırlanan börek hamuru oklava ile açıldıktan sonra tek tek suda pişirilip yağlanıyor ve harcı konulduktan sonra fırında pişiriliyor.

  Kesme çorbası
  Yumurtalı hamurdan yapılan kesme çorbası kıymalı ve salçalı olarak hazırlanıyor. Üzerine ise naneli yağ döküldükten sonra servis ediliyor.

  Kayseri yağlaması
  Mayalı hamurdan yapılan Kayseri yağlamasında hamurlar ince ve yuvarlak bir şekilde açılıp tavada pişiriliyor. İçerisine ise soğan, biber, domates, pul biber ve kıyma ile hazırlanan biraz sulu bir harç konuluyor. Üst üste konulan yağlamalar kesilip tabaklara servis edildikten sonra sarımsaklı yoğurt ile servis yeniliyor.

  Kâğıtta pastırma
  Pastırma şeritlerinin üzerine domates, biber, maydanoz ve limon dilimleri konuluyor. Fırında pişirilen pastırma ısıya dayanıklı kâğıtlarda veya folyo kâğıtta pişirilebiliyor.

  Şaştım aşı
  Et ve asma yaprağı ile birlikte yapılan yemeğin içerisinde aynı zamanda mercimek, soğan, bulgur ve çeşitli baharatlar var.

  Nevzine
  Şerbetli bir tatlı çeşidi olan nevzine fırında pişiriliyor. Un, ceviz içi, yağ, yoğurt, tahin ve şekerden yapılıyor.

  Yoğurtlaç
  Yoğurt çorbasına benzer bir çeşit yemek olan yoğurtlaç, buğday ve yoğurttan yapılıyor. Üzerine nane serpilerek servis ediliyor.

  Tandır böreği
  Kıymalı veya peynirli olabilen tandır böreği isteğe bağlı olarak mayalı veya mayasız hamurdan yapılabiliyor. Tahinli yağ sürülerek hazırlanan hamur parçaları yeniden açılıyor ve iç malzeme konulduktan sonra fırında pişiriliyor.

  Havleter
  Kayseri'ye özgü bir tatlı çeşidi olan havleter pekmez, buğday nişastası, sıvı yağ ve sudan yapılıyor.

  Aside tatlısı
  Un helvasına benzer bir tatlı çeşidi olan aside için un yağda kavruluyor. Su ve şeker eklendikten sonra kıvamı tutan aside tatlısında aynı zamanda ceviz de bulunuyor.

  Üzümlü gerdan
  Üzümlü gerdan adı verilen bu yemekte daha önceden ıslatılan yarmanın yanı sıra gerdan eti, salça ve kuru üzüm kullanılıyor.

  Gilabolu
  Üzüme benzer bir şekilde onlarcasının bir arada bulunduğu Kayseri'ye özgü bu meyvenin tanelerinin büyüklüğü nohut kadar olup tadı ise hafif ekşi. Kırmızı renkli olan gilabolu Ekim ayında toplanıyor.turkeyarena Suyu içilebildiği gibi turşusu da yapılan gilabolu iyi bir antioksidan olup kolesterolü de düşürüyor.

  Çorbalar
  Toga Çorbası
  Katıklı Aş
  Bulgur Çorbası
  Arabaşı Çorbası
  Börek Aşı Çorbası

  Mantılar
  Etli Mantı
  Yağ Mantısı
  Tepsi Mantısı
  Tepsi(Pirov) Mantısı

  Hamur İşleri
  Kıymalı Yağlama
  Şebit Yağlaması
  Su Böreği

  Ana Yemekler
  Pehli
  Pirinçli Köfte
  Fırın Ağzı
  Karın Mumbar
   


Sayfayı Paylaş