Kayserinin Coğrafi Konumu, Yapısı

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 1 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kayseri İlinin Coğrafi Konumu

  Kayseri, İç Anadolunun güney bölümü ile Toros Dağlarının birbirine yaklaştığı bir yerde Orta Kızılırmak bölümünde yer alır.

  İç Anadolunun yukarı Kızılırmak bölgesinde 34°56' ve 36°59' doğu boylamlarıyla 37°45' ve 38° 8' kuzey enlemleri arasında yer alan Kayseri ili 16.917 km² yüzölçümüyle ülke topraklarının %2,2lik bir bölümünü kaplamaktadır. İl merkezinin denizden yüksekliği 1.054 metredir.

  Doğu ve kuzeydoğusu Sivas, kuzeyi Yozgat, batısı Nevşehir, güneybatısı Niğde, güneyi ise Adana ve Kahramanmaraş İlleri ile çevrilidir.

  İl alanı kuzeybatı ve kuzeyden Yozgatın Çayıralan ve Boğazlıyan; kuzey ve kuzeydoğudan Sivasın Gemerek, Şarkışla, Kangal ve Gürün; doğudan Kahramanmaraşın Afşin ve Göksun; güneyden Adananın Tufanbeyli, Feke ve Aladağ; güneybatıdan Niğdenin Merkez ve Çamardı; batıdan ise Nevşehirin Derinkuyu, Ürgüp ve Avanos ilçeleriyle çevrilidir.

  İli, güneyden ve doğudan Orta Torosların uzantıları; kuzeyden ve batıdan ise geniş bir lav platosu sınırlar. Kayseri il topraklarının %36,1'i dağlarla, %14,8'i ovalarla, %49,1'i gibi büyük bir bölümü ise platolarla kaplıdır. Toprakların %53,4'ü tarım arazisi olan ilin toprak kullanımında en küçük payı, %6,23 ile orman ve fundalık alan oluşturmaktadır.

  İl yüzölçümünün %40a yakın bölümünü tarım arazisi oluşturmaktadır. En düşük arazi oranı ise orman ve fundalık alandır. Kayseri orman yönünden oldukça fakirdir.

  Orta Anadolunun yukarı Kızılırmak bölümünde yer alan Kayseri il toprakları, kuzeydoğu-güneybatı doğrultulu kırıklı-kıvrımlı yapıda ve birbirine koşut üç dağ sırası ile bunların arasındaki platolar ve çöküntü havzalarıyla biçimlenmiştir. turkeyarena İlde yer alan ovalar, pliyosen ve kuvaternerdeki kırılma ve kıvrılma hareketleriyle oluşan tektonik çöküntü çukurlarının birikinti maddeleriyle dolması sonucu ortaya çıkmıştır.
   


Sayfayı Paylaş