Kayseri'de Ne Yenir

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kayseri'de Nerede Ne Yenir

  Kayseri mutfağı ağırlıklı olarak unlu ve etli besinlerden oluşur. Mantı Kayseri'nin en gözde yemeğidir. Araştırmalara göre 36 çeşit mantı pişirilmektedir. Bunlar arasında en yaygın olanı etli mantıdır.

  Kayseri'nin zengin bir mutfak kültürü vardır. Kayseri adıyla adeta özdeşleşmiş olan pastırma ve sucuğun ünü, yurtdışına taşmıştır. Nefis yemek çeşitleri arasında mantının ise özel bir yeri vardır.

  Evlerde en çok tüketilen ve halk arasında "Aşma-karna" tabir edilen yiyecek türü, kesme çorba, erişte ve makarnadan oluşmaktadır.

  Unlu yiyeceklerden bir diğeri, su böreğidir. Kuru börek, tandır böreği, katmer yine unlu yiyeceklerdendir.

  Arabaşı, hem yapılması, hem de yenmesi marifet isteyen bir yemektir.Bu yemeğin en önemli adabı, kaşığa büyük parça halinde hamur almak ve bunu çorba tasma batırırken içine düşürmemek ve hamurları çiğnemeden yutmaktır. Hamuru düşürenlere, aynı yemeğin yaptırılması cezası uygulanır.

  Güveç Kayseri'nin en gözde yemekleri arasındadır. Toprak güveçlerde, özellikle yaz aylarında sebzeden yapılan bir yemektir. Ana malzemesini, patlıcan, domates, biber, sarımsak ve et oluşturur. Buna patates ilave edildiği de olur.

  Pehli, sulu köfte, pirinçli köfte, saç kebabı, fırınağzı, karın-mumbar, yağbâri, pöç, kovalama, üzüm yemeği etli ve yumurtalı yemeklerin en ünlüleridir.

  Tatlılar ise zengin bir çeşide sahiptir. Oklava baklavası, açma baklava, kamış baklava, güllü baklava, fincan ağzı, nevzine, im helvası, telteli (pişmaniye), dut pekmezi, aside, incir dolması Kayseri sofralarını süsleyen tatlılardır.

  Bunların dışında Kayseri'nin kendine özgü çok çeşitli yemekleri vardır.

  Çorbalar
  Toga Çorbası
  Katıklı Aş
  Bulgur Çorbası
  Arabaşı Çorbası
  Börek Aşı Çorbası

  Mantılar
  Etli Mantı
  Yağ Mantısı
  Tepsi Mantısı
  Tepsi(Pirov) Mantısı

  Hamur İşleri
  Kıymalı Yağlama
  Şebit Yağlaması
  Su Böreği

  Ana Yemekler
  Pehli
  Pirinçli Köfte
  Fırın Ağzı
  Karın Mumbar
   


Sayfayı Paylaş