Kayseri Hakkında Genel Bilgi

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Kayseri Hakkında Genel Bilgiler

  Yüzölçümü: 17.043 km²
  Nüfus: 1.184.386 (2008 Adrese Dayalı Kayıt Sistemi Veri Tabanına Göre)
  İl Trafik No: 38
  İl Telefon Kodu: 352

  Kayseri' nin İlçeleri: Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza, Yahyalı, Yeşilhisar' dır.

  Coğrafyası: İç Anadolu' nun Kızılırmak bölümünde, kuzeyde Yozgat ve Sivas, batıda Niğde ve Nevşehir, güneyde Adana, güneydoğusunda Kahramanmaraş ve doğuda Malatya illeri arasında yer alır. Denizden yüksekliği 1050m.dir.

  İklimi: İlde, İç Anadolu Bölgesi' nin tamamında olduğu gibi, bozkır iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışın ise soğuk ve yağışlı geçer.

  Tarihçesi: Kayseri, Orta Anadolu' da 3917 m. yüksekliğindeki Erciyes Dağı eteklerinde kurulmuş, 6000 yıllık tarihi olan en eski yerleşme yerlerinden biridir. M.Ö. 4000' den yani, Kalkolitik Çağlarından başlayarak Asur, Hitit, Frig, Roma,Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri' nde önemli bir kültür ticaret merkezi olmuştur.

  Ne Yenir: Pastırma ve Sucuk, Kayseri' nin meşhur mantısı (yağ, tepsi, vs) mutlaka tadılmalıdır.

  Ne Alınır:
  Bünyan ve Yahyalı halısı ile ünlü olan Kayseri' de pastırma ve sucuk alınması gereken yiyecek malzemeleridir.

  Kayseri Ulaşım

  Karayolu: Kayseri günümüzde Karayollarının önemli bir kavşak noktasındadır. Kuzeybatıda Ankara' dan gelen devlet yolu ile güneyden Adana ve Niğde' den gelen yol, Kayseri şehir merkezinin 15 km. kuzeybatısında Boğazköprü mevkiinde birleşir. Buradan doğuya yönelen yol şehir çıkışında ikiye ayrılır ve yollardan biri Samsun-Sivas, diğeri de Malatya eksenine bağlanır. Bu haliyle Kayseri' den Türkiye' nin her tarafına ulaşım imkanı vardır. Otogar Tel: (+90-352) 336 43 73

  Havayolu: Şehir merkezine 6 km. uzaklıkta bulunan Erkilet Havaalanından THY, Kayseri-İstanbul-Kayseri olmak üzere yaz ve kış çerçevesinde her gün karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Erkilet Hava Limanı Tel: (+90-352) 338 33 53 - 337 52 44 THY Şehir İçi Bürosu Tel: (+90-352) 222 38 58

  Demiryolu: İstanbul ile Ankara' nın doğu ve güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illere bağlantısı Kayseri üzerinden gerçekleşmektedir. Afyonkarahisar, Konya, Karaman ile güneyde Mersin, Adana' dan gelen demiryolu hattı il merkezinin kuzey batısındaki Boğazköprü istasyonunda Ankara hattına bağlanmaktadır. İstasyon Tel: (+90-352) 231 13 13

  Gezilecek Yerler

  Müzeler ve Örenyerleri
  Müzeler
  Arkeoloji Müzesi
  Adres: Gültepe Mah. Kışla Cad.
  No:2 - Kayseri
  Tel: (352) 222 21 49 -222 24 18

  Etnografya Müzesi
  Adres: Gavremoğlu Mah.
  Huani Hatun Medresesi - Kayseri
  Tel: (352) 222 95 16

  Kayseri Müzesi

  Örenyerleri
  Kültepe - Karahöyük Köyü Soğanlı - Yeşilhisar
  Kültepe Ören Yeri: Kayseri-Sivas karayolunun 20. km.sinden, yolun 2 km. kuzeyinde yer alan yüksekliği 22 m. çapı 500 m.yi bulan bir höyük tepe ile onun etrafını çeviren Karum adı verilen aşağı şehirden ibarettir. Dünyaca tanınan bu açık hava müzesi ilk olarak 1881'de dikkati çekmiştir. Yapılan kazılarda Kültepe'de, Asur, Genç Hitit, Roma-Pers ve Tabal Dönemlerine ait eserler ve bulgular ele geçirilmiştir. Bu eserlerin en önemlileri Asur dilinde yazılmış çivi yazılı tabletlerdir. Bunlar Anadolu'nun en eski yazılı belgeleridir.

  Şehir Surları ve Kalesi: Cumhuriyet Meydanında bulunan Kayseri Surları ve Kalesi 3. yy. ortasında inşa edilmiş, 6.yy. ortasında da daraltılmış ve tamir edilmiştir. Kayseri şehrinin tarihi kalesi iki kısımdan ibarettir: dış sur ve burçlardan meydana gelen dış kale ve iç kale.

  İnanç Turizmi
  Kayseri’de önemli bir inanç turizm potansiyeli mevcuttur. Zeynel Abidin Türbesi, Mevlana’nın Hocası Seyyid Burhaneddin Türbesi, Pınarbaşı ilçesinde bulunan Melikgazi Türbesi,hem halkımız hem de diğer İslam ülkesi insanları tarafından ziyaret edilmektedir.

  İl merkezinde, Surp Kirkor Losovoriç Kilisesi ve Surp Astuadzadzin( Meryem Ana) Kilisesi, Ağırnas Kasabası’nda bulunan Agias ve Anagiri Kiliseleri, Talas İlçesi’nde bulunan Talas Rum Kilisesi, Yeşilhisar İlçesi Soğanlı Köyü Kaya Kiliseleri, Hıristiyan Dinine mensup turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

  Han ve Kervansaraylar

  Sultanhanı Kervansarayı:
  Kayseri-Sivas karayolunun 50.km.sinde bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı 1. Alaattin Keykubat zamanında (1232-1236) yapılmıştır. Kervansaray kapı süslemesi ve iç mimarisi ile ön plana çıkmıştır.

  Karatay Kervansarayı: Bünyan İlçesi, Karadayı köyünde bulunan Kervansarayı 1255 yılında Selçuklu vezirlerinden Celalettin Karatay yaptırmıştır.Türbe ve sütunlarındaki kabartmalar Selçuklu taş işlemeciliğinin güzel örneklerindendir

  Kara Mustafa Paşa Kervansarayı: İncesu ilçesinde bulunan ve camisi, medresesi otuz dükkanlık alışveriş yeri ile bir külliye olan bu eseri, 1660 yılında Osmanlı vezirlerinden Merzifonlu Kara Mustafa Paşa yaptırmıştır.

  Vezir Han: Şehir içi Kapalı Çarşının yanında bulunan bu iki katlı han, Damat İbrahim Paşa tarafından 1727 yılında yaptırılmıştır. İlginç mimarisi ile dikkati çeken hanın ortasında bir çeşme vardır.

  Bedesten: Kapalı çarşının içinde bulunan bedestenin, üç büyük kubbe ve kubbeciklerden meydana gelen tavan örtüsü mevcuttur. 1497 yılında yaptırılmıştır.

  Kapalı Çarşı: Türkiye'nin dört büyük kapalı çarşısından biri olan ve dört giriş kapısı bulunan Kayseri Kapalı Çarşısı, 1859 yılında halk tarafından yaptırılmıştır.

  Kaplıcalar

  Bayramhacı Kaplıcası:
  Kayseri'nin 65 km. batısında, Bayramhacı köyüne 1,5 km. uzaklıkta yer alan kaplıcada 55 oda 140 yatak kapasitesi, iki erkek, iki bayan olmak üzere toplam dört havuzla hizmet vermektedir. Kaplıcanın 38ºC / 40ºC sıcaklığındaki suyun romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolu ve kadın hastalıkları tedavisinde yararlı olmaktadır.

  Tekgöz Kaplıcaları: Kayseri'ye 33 km. uzaklıkta Kocasinan ilçesi Yemliha kasabasında bulunan kaplıcada, biri erkek biri bayan olmak üzere iki havuz mevcuttur. Kaplıcanın 43ºC sıcaklığındaki suyu; romatizma, deri, solunum yolu, böbrek ve idrar yolları, kadın hastalıkları tedavisinde yararlı olmaktadır.

  Çiftgöz Kaplıcası: Himmetdede Kasabasında bulunan Çiftgöz Kaplıcaları ilin termal turizm değerleri arasında yer almaktadır.

  Dutluk İçmecesi: İlçe sınırları içerisinde bulunan içmece, karaciğer ve böbrek hastalıklarına iyi gelmektedir.turkeyarena 20 C sıcaklığında 0 C’deki doğal çıkışlı suyu altı musluklu bir şadırvanda yer almak almaktadır.

  Kapuzbaşı Takım Şelaleri: Yahyalı İlçesine 76 km. uzaklıkta olan ve boyları 30-50 m. arasında değişen yedi ayrı dizi halinde akan Yahyalı Şelaleleri Zamantı nehrine karışmakta ve bu nehirlerle birlikte Seyhan'a ulaşmaktadır. Debisi ve yüksekliği ile dünyanın belli başlı şelalelerinden olan Yahyalı Şelaleleri, görüntüsü ile insanları büyüleyen bir tabiat harikasıdır.

  Kuş Gözlem Alanı
  Palas Gölü
  Sultansazlığı
  Aladağlar

  Sportif Etkinlikler

  Kayak Merkezi: Kayseri'de bulunan Erciyes Kayak merkezi, ülkenin önemli kayak alanlarından biridir.

  Erciyes Kayak Merkezi
  Doğa Yürüyüşü Aladağlar, Hacer Boğazı ve Yedigöller mevkii trekking ve doğa yürüyüşü için uygun bölgelerdir.

  Rafting: Aladağlar Milli Parkı alanında yer alan Zamantı ırmağında rafting yapılmaktadır. Zamantı ırmağı üzerinde biri 1 km. olmak üzere iki doğal köprü bulunmaktadır. Ayrıca amatör raftingciler için Kızılırmak'ta rafting yapılacak parkurlar tespit edilmiştir.

  Yamaç Paraşütü:
  Yamaç paraşütü, Talas ilçesi, Ali Dağı eteklerinde yapılmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş