Kayseri Atatürk Müzesi

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 25 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kayseri Atatürk Müzesi
  İmamzade Raşit Ağa Konağı, sivil mimarinin ve Kayseri evlerinin güzide örneklerinden biri olmanın yanı sıra, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Kayseri ziyaretinde burada ağırlanması ile de yakın tarihin önemli mekanlarından biridir.

  Kayseri Atatürk Evi
  Kayseri ili, Melikgazi ilçesi, Cumhuriyet Mahallesinde yer alır. İmamzade Raşit Ağa Konağı olarak bilinen ev XIX. Yüzyılda yapılmış Geç Osmanlı Dönemine ait eski bir Türk evidir.

  1976 yılında Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiş, 1978 yılında da Kültür Bakanlığınca kamulaştırılmıştır.Daha sonra konakta restorasyon çalışmaları yapılmış ve 1983 yılında “Atatürk Evi” olarak ziyarete açılmıştır. 19 Aralık 1998 günü de binanın ikinci katı tekrar düzenlenerek “Atatürk Müzesi” olarak hizmet vermeye başlamıştır. Birinci katta da Bakanlığımıza bağlı Güzel Sanatlar Galeri Müdürlüğünün yönetim büroları ve sergi salonu yer almaktadır.

  Aynı malzeme ve işçilikle yapılmış birçok Kayseri evinden, bugün ayakta kalabilen birkaç evden birisi olan bina, ilginç mimari özelliklere sahip, el işçiliği fazla olan, yerel özelliklerin etkisinde kalarak yapılmış bir sivil mimarlık yapısıdır. Orta çağdan beri süregelen çevresel yapı geleneğinin son örneklerinden birisidir.

  Bina, dışı kesme taşlarla kaplı, ahşap malzemeden inşa edilmiştir.Çatı uçları ve cumbanın alt saçakları ağaçtan motiflerle süslüdür. Binanın girişi, güney cephede bulunan iki basamaklı kesme taş merdivenli demir kapı ile sağlanmaktadır. Ev iki katlı olup, birinci kattan üst kata ahşap asma bir merdivenle çıkılır. Girişin sağında ve solunda iki oda vardır. Sağdaki odadan başka bir odaya geçilmektedir. Üst katta, sağda duvara bitişik mermer işlemeli bir çeşme ve her iki yanda da ikişer oda bulunmaktadır. Sol dipteki odanın tavanı, ahşap süslemeli ve tek göbeklidir. Evin üstü çatı örtülü olup, tavanlar ve taban ahşap kaplamadır. Pencerelerde ise dıştan iki yana açılan ahşap kepenkler mevcuttur.

  Konak, kültürel öneminin yanı sıra, Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırlanması bakımından tarihi öneme sahip bulunmaktadır. 19-20 Aralık 1919 tarihinde Mustafa Kemal Heyet-i Temsiliye adına Kayseri’ye ilk gelişlerinde bu konakta iki gece misafir olmuştur.

  Halen konağın ikinci kat girişte soldaki ilk odada Atatürk’ün Kayseri’de yayınladığı beyanname, Kayseri’de yaptığı incelemeler sırasında çekilmiş resimler, I. dönem Kayseri milletvekillerine ait resimler yer almaktadır. Soldan ikinci oda, Atatürk’ün gece konakladığı oda ve aynı zamanda çalışma odası olarak düzenlenmiştir.turkeyarena.com Sağdan ikinci oda yemek ve istirahat odası olarak, sağdan birinci oda ise Atatürk’ün arkadaşlarının kaldığı misafir odası olarak düzenlenmiştir.

  Müzede 41 adet envanterlik eser sergilenmektedir.
  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş