kaynana dünyanın heryerinde kaynanadır

Konusu 'Kadın Gözüyle' forumundadır ve Pelin tarafından 19 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Geleneksel aile kurumuna büyük önem ve değer vermesiyle tanınan İtalya’da evlilikler, kaynanalar yüzünden çatırdıyor. İtalya’da her 10 evlilikten 3’ü kaynana eziyeti yüzünden yıkılıyor.

  EURES adlı araştırma enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmaya göre, İtalya’da her dört dakikada bir, bir boşanma vakası yaşanıyor. İtalya’da 2000 yılına kıyasla 2002’de yüzde 45’lik bir artış gerçekleşti ve boşanan çift sayısı 50 bin 828 oldu. Genç yaşta evlenme, para konusunda anlaşmazlık, yeni biriyle tanışma, başlıca ayrılık nedenleri olarak sayılırken, 10 evlilikten 3’ünün kaynana eziyeti ve İtalyan erkeklerinin annelerine aşırı bağlı olmasından ötürü sona ermesi dikkat çekiyor.

  KÜÇÜK ÇOCUK MUAMELESİ

  Yetişkin oğullarına küçük çocuk muamelesi yapan, gelinlerini beğenmeyen ve yeni evli çiftlerin iç işlerine sıklıkla müdahale eden İtalyan kayınvalideler, ülkedeki evlilik kurumunu zorluyor. Milanolu psikolog, Dr. Annamaria Cassanese, bu durumun Akdeniz kültürüne has bir olgu olduğunu söyleyerek "Oğularının düğününde ağlayan İtalyan analarının gözyaşları sevinçten değil, oğullarının başka bir kadını seçmesinden dolayı yaşadıkları keder ve kıskançlıktan kaynaklanıyor" diyor.

  İki aşırı örneğe dikkat çeken Dr. Cassanese, birinci grup kaynanaların yaşlanmayı içine sindiremediğini ve gelinlerini "rakip" olarak görme eğiliminde olduğunu belirtti. Dr. Cassanese, ikinci gruba dahil ettiği kaynanaların ise aileleri için "saçını süpürge ettiğini" ve bu yüzden evlatlarından karşılık beklediğini söylüyor. Dr. Cassanese, "Mammoni" tabir edilen ve 30-40 yaşlarına kadar ebeveynleriyle beraber yaşayan İtalyan erkeklerinin eşlerinden de aynı muameleyi beklemesinin evlilikleri zora soktuğunu sözlerine ekliyor.
   


Sayfayı Paylaş