Kayısı Neye İyi Gelir

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 1 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kayısı Neye Faydalı

  A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı aynı zamanda bol miktarda demir içerir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.

  Kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Raşitizmde faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. Migrene karşı da iyi gelir. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Böbreklerde taş teşekkülünü azaltır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Yüz ve boyunlara tazelik ve güzellik verir. Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır. Beynin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır. Karaciğerin tahrip olan kısmının tamirini yapar. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Kayısı besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynar. Kemiklerin çok daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Üreme sistemi üzerinde önemli rolü bulunup, cinsel gücü artırmaktadır. Çekirdeğinden 3-4 gr dövülüp yense ya da suyla içilirse solucanı düşürür ve öldürür. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesine engel olur, meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesinde rol oynar. Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli çalışmasını sağlar.turkeyarena Klinik ölümündeki reanimasyon çalışmalarında kalbin cevap vermesinde etkili olur. Kayısının potasyumca zengin,sodyumca fakir ve A vitaminin öz maddesi karotence zengin olması insan beslenmesinde çok önemli boyutlar kazandırmaktadır.

  Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.
   


Sayfayı Paylaş