Kaydır ve Döndür Komutları (S7-200)

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 20 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Sağa Kaydır ve Sola Kaydır Komutları
  Kaydırma komutları, INde verilen giriş değerini N bit kadar sağa veya sola kaydırır ve sonucu OUTa yazar.

  Kaydırılan her bitin yerine 0 doldurulur. Eğer kaydırma sayısı (N), maksimum sayıdan (bayt için 8, word için 16 ve double word için 32) büyük veya eşitse, maksimum izin verilen değer kadar kaydırma gerçekleştirilir. Eğer kaydırma sayısı 0dan büyük ise, taşma biti (SM1.1) son kaydırılan bitin değerini taşır. Kaydırma işleminin sonucu 0 ise sıfır biti (SM1.0) set edilir.

  Bayt işlemleri işaretsizdir. Word ve double word işlemlerde, işaret biti de kaydırma işlemine tabi tutulur.  ENO = 0 yapan hata koşulları
  • 0006 (endirekt adresleme)
  Etkilenen SM bitleri:
  • SM1.0 (sıfır)
  • SM1.1 (taşma)
  Sağa Dönür ve Sola Döndür
  Döndürme komutları, INde verilen giriş değerini N bit kadar sağa veya sola kaydırır ve sonucu OUTa yazar. Ancak bir taraftan kaydırılan bitler, değerin diğer tarafına aynı sırayla yazılır.

  Eğer kaydırma sayısı (N), maksimum sayıdan (bayt için 8, word için 16 ve double word için 32) büyük veya eşitse, S7-200 bir mod alma işlemi gerçekleştirerek kaydırılacak geçerli bit rakamını hesaplar. Sonuçta, bayt işlemleri için 0 ila 7, word işlemleri için 0 ila 15 ve double word işlemleri için 0 ila 31 bitlik kaydırma değerine ulaşılır.

  Eğer kaydırma sayısı 0 ise, döndürme işlemi yapılmaz. Döndürme işlemi yapıldığında, döndürülen son bitin değeri taşma bitine (SM1.1) kopyalanır.

  Döndürülecek değer sıfır ise sıfır biti (SM1.0) set edilir.
  Bayt işlemleri işaretsizdir. Word ve double word işlemlerde, işaret biti de kaydırma işlemine tabi tutulur.
  ENO = 0 yapan hata koşulları
  • 0006 (endirekt adresleme)
  Etkilenen SM bitleri:
  • SM1.0 (sıfır)
  • SM1.1 (taşma)
  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş