Kayaç gerginlik izleme yöntemi ile Deprem tahmin projesi

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 1 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kayaç gerginlik izleme yöntemi
  Elektrostatik Kayaç Gerginlik İzleme Yöntemi Ve Deprem Tahmin Projesi, Kayaç gerginlik izleme yöntemi ile Deprem tahmin projesi, Kayaç gerginlik izleme yöntemi ile Deprem tahmini

  Kayaç gerginlik izleme yöntemi ile Deprem tahmin projesi
  Deprem öncesinde yeryüzündeki kayaçlar üzerinde birtakım etkileşimlerin olduğu öteden beri bilinmektedir. Bu amaçla piezoelektrik etkinin varlığı konusunda günümüze kadar çok sayıda alet geliştirilmiştir.

  İzmit depreminden sonra İTÜ’de geliştirilen EKGİA (Elektrostatik Kayaç Gerginlik İzleme Aleti) adı verilen cihazdan Marmara ve Batı Anadolu’ya istasyonlar kurulmuştur.Bir istasyondaki sistem, küresel antenli yarı iletken elektrostatik yük algılama birimi, işaret işleme dönüştürme birimi ve sayısal veri toplama- değerlendirme birimlerinden oluşmaktadır.

  Kurulu her bir sistemde muhtemel bir deprem öncesinde meydana gelen gerilme artışının kayaçlar içindeki kuvars kristalleri üzerinde oluşturduğu piezoelektrik etkiden kaynaklanan elektrostatik alanın şiddeti ölçülmektedir. Kayıtlar zaman ortamında 5 sn. aralıklarla kaydedilmekte olup grafik görüntüde ani genlik artışından sonra görülen exponansiyel düşüşün, deprem olan bölgenin zaman sabitine bağlı olarak 0,2- 10 saat sonra olacak deprem hakkında ön izleme ve değerlendirme imkanı tanımaktadır.

  Tüm bunların temelinde istasyonların sayısının arttırılması var ve ayrıca istasyon personelinin sürekli bakım yapması çok önemli.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş