Kavimler Göçünden Sonra Avrupa'da Kurulan Türk Devletleri

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kavimler Göçünden Sonra Avrupa'da Kurulan Türk Devletleri
  Kavimler göçüyle avrupa da bir bir çok Türk Devleti kuruldu.

  AVRUPA HUNLARI
  Kavimler göçünün ardından balamir tarafından Orta Avrupa da Macaristan kuruldu. Anadolu ‘ya akın yapan ilk Türk devletidir. En önemli hükümdarı Atilla ‘dır.

  AVARLAR
  Göktürk Devletine yenilen Avarlar avrupaya göç etmişler ve burada büyük bir devlet kurmuşlardır. Avarlar İstanbul ‘u kuşatan ilk Türk Devletidir.

  MACARLAR
  Bugünkü Macaristan ‘da kurulmuştur. Hristiyanlığın Katolik Mezhebini benimsemişlerdir.

  BULGARLAR
  Tuna ve Volga bulgarları diye ikiye ayrılmışlardır. Tuna Bulgarları Hristiyanlığın Ortodoks mezhebini benimsemişlerdir. Volga Bulgarlarını Kazan Türkleri oluşturmaktadır.

  TÜRGİŞLER
  Madeni parayı ilk kullanan Türk Devletidir. Uygurlardan sonra ilk yerleşik hayata geçen ikinci Türk Devletidir. Emevilere engel olarak Orta asyanın araplaşmasını engellemiştir.

  HAZARLAR
  Museviliği benimseyen ilk Türk Devletidir. Hazarlar Ticarette gelişme göstermişlerdir. Ücretli askerler kullanmışlardır.

  PEÇENEKLİLER
  Teşkilatlı bir devlet oluşturamamıştır.

  KIPÇAKLILAR
  Sarışın mavi gözlü bir ırktır. Dede Korkut destanı bunlara aittir.

  OĞUZLAR
  En teşkilatlı Türk devletidir. Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı gibi bir çok devletin oluşumunu sağlamışlardır.

  KIRGIZLAR
  Dünyanın en uzun destanı Manas Destanı bu döneme aittir. Moğol hakimiyetine giren ilk Türk Devletidir. Tomris Hatun diye hükümdarları vardır.

  KARLUKLAR
  İslamiyeti benimseyen ilk Türk Devletidir.

  İSKİTLER
  Tarihte bilinen ilk Türk boyudur. Avrupa ‘ya göç eden ilk Türk topluluğudur. Alpertunga ve Şu Destanları bu döneme aittir. Atı evcilleştiren ilk topluluktur.
   


Sayfayı Paylaş