Kaunos Antik Kenti, Dalyan

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 6 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kaunos Antik Kenti
  Fethiye’den hareketle gezilebilecek bir diğer yöre ise Dalyan’dır. Fethiye-Muğla karayolu üzerinde, Ortanca’dan sonra varılan bu kasaba, Köyceğiz gölünün denizi bağlandığı uzun kanal üzerinde kurulmuştur. Yöreye adını veren, deniz ile kanal arasında kurulmuş büyük kefal dalyanlarında üretilen balık ve balık yumurtaları, yöre halkının önemli geçim kaynaklarından biridir. Dalyan, Köyceğiz gölünün tatlı sularını açık denizin tuzlu sularından ayıran kilometrelerce uzunluktaki kumsalı ve antik CAUNOS kenti ile yörede çok önemli doğal ve tarihi bir yapıya sahiptir.

  Kaunos antik kentinin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, M.Ö. 3000 yıllarında Milet Kralı Miletos’un oğlu Kaunos tarafından kurulduğu sanılmaktadır.

  Bu antik kent, tarihte zaman zaman Likya, zaman zamanda Karya kenti olarak karşımıza çıkmakta ise de dil, inanış, giyim ve yaşam tarzı olarak çok farklı bir ulus özelliği taşımaktadır. Kaunos kenti devrinin en önemli ticaret limanı durumundadır. Bir müddet bağımsız olarak yaşayan kent, diğer tüm komşuları gibi Persler’in, B. İskender’in daha sonrada Roma ve Bizanslıların egemenliği altına girmiştir. Bizansın son dönemlerine doğru, şehri çevreleyen deniz ve limanın kumlarla dolması sonucu, şehir denizden uzaklaşarak liman özelliğini yitirmiştir. Yöre 1291 yılında Menteşeoğullarının, 1424 yılında da Osmanlı İmparatorluğu’nu sancak beyliği görevini yapmıştır.

  Kanal boyunca kıyıdaki sarp kayalar üzerinde MÖ. 4.yy ait olduğu sanılan Likya tipi kaya mezarlarından, B. İskender istilası ile yarım kaldığı sanılan bitmemiş kral mezarı son derece ilginçtir.turkeyarena.com

  Dalyan, eşsiz doğası ve tarihinin yanı sıra son yıllarda bir başka özelliğiyle de tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplamıştır. 95.000.000 yıldan beri dünyamızda var olduğu tespit edilen “Yaşayan Tarih” olarak nitelendirebileceğimiz Deniz kaplumbağalarının son nesilleri, Dalyan sahilleri boyunca türlerinin devamını sağlayabilmek için direniyorlar. Yıllar önce dinozorların yaşadığı devirde, deniz ortamına geçmiş dev kara kaplumbağaları olan bu kaplumbağaların değişimleri milyonlarca yıl sürmüş ve atalarının tamamen yol oluşlarına karşın her nasılsa deniz kaplumbağaları günümüze kadar ulaşabilmişlerdir. Dünyayı çevreleyen denizlerde yedi değişik türü bulunan bu kaplumbağaların, yurdumuz denizlerinde sadece iki türü yaşamaktadır.

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

  [​IMG]
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş