Katlı Oranlar Kanununun Sonuçları Nelerdir

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Katlı Oranlar Kanununun Sonuçları

  Katlı oranlar kanunu, aralarında birden fazla bileşik oluşturan elementler arasında, birinin sabit miktarıyla, birleşen diğer elementin miktarları arasında tam sayılarla ifade edilen katlı orana denir. John Dalton tarafından bulunmuştur.

  Dalton’un yaptığı kendi çalışmaları, özellikle katlı oranlar kanunu ve yukarıda bahsedilen gazlarla yapılan deney sonuçları, kendisini atom ağırlıkları ve atom teorisi üzerinde çalışmaya yönlendirmiştir. Dalton’un atom ağırlığı çalışmalarında atomların ikili olarak birleştiğini farz etmesi ve suyun formülünü H2O yerine HO, amonyağın formülünü NH3 yerine NH olarak kabul etmiştir. Hidrojen atomunun en hafif olduğunu kabul eder, ki bu doğrudur, rölatif atom ağırlığını 1 kabul ederek diğerlerininkini bulmağa çalışmıştır. Bu varsayımdan giderek oksijenin atom ağırlığı 7, azotun atom ağırlığını ise 5 olarak bulmuştur. Fakat 1808’de Gay-Lussac’ın ve 1811 de de Avogadro’nun çalışmalarıyla bulunan hacim oranları kanunlarının sonucu olarak suyun formülünün H2O, amonyağın formülünün ise NH3 olduğu anlaşılmış ve atom ağırlıkları bugün kullandığımız rakamlara yakın olarak tekrar hesaplanmıştır. Gay-Lussac gaz halinde reaksiyona giren ve gaz halinde bileşikler veren reaksiyonları incelemiş ve görmüştür ki aynı sıcaklık ve basınç şartlarında bir kimyasal reaksiyona giren ve reaksiyon sonucu oluşan gazların hacimleri arasında basit bir oran vardır.turkeyarena Örneğin aynı şartlarda 2 litre hidrojenle 1litre oksijen birleştiğinde iki litre su buharı oluşmaktadır.

  2H2 + O2 → 2H2O

  Reaksiyona 3 litre gaz girmesine rağmen 2 litre gaz meydana gelmektedir. 1811 de Avogadro’nun yaptığı çalışmaya göre de, 2 atomlu gazlardan yine 2 atomlu gaz değil, 3 atomlu su molekülü oluşmaktadır. Böylece Avogadro, eşit basınç ve sıcaklık şartlarında bütün gazların eşit hacimlerinde eşit sayıda molekül bulunmalıdır sonucuna varmıştır. Standart şartlarda yani sıfır °C ve bir atmosfer basınç altında 1 mol( atom veya molekül ağırlığı kadar gram) gazın hacmi 22,4 litredir ve bunda 6.02x1023 molekül vardır (Avogadro sayısı).
   


Sayfayı Paylaş