Katıların Sıvılardaki Çözünürlüğü

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Katıların Sıvılardaki Çözünürlüğü
  1.Çözücünün türüne bağlıdır: Çözücünün türü değiştikçe aynı maddenin çözünen miktarı da değişir. Çözünen madde molekülleri yapı ve elektriksel özellikleri bakımından çözücü moleküllerine benzerse çözünürlük artar.

  2.Çözünenin türüne bağlıdır: Genellikle polar maddeler polar çözücülerde apolar maddeler apolar çözücülerde daha çok çözünürler. Örneğin; 20oC’de 100 gram suda; sodyum nitrat 85 gram sodyum klorür 35 gram çözünebilir.

  3.Sıcaklığa bağlıdır: Genellikle sıcaklık uçucu olmayan maddelerin çözünürlüğünü arttırır. Örneğin; 20oC’de 100 gram suda 33 gr potasyum nitrat çözünürken, 70 oC’de 142 gram potasyum nitrat çözünür.

  4.Ortak iyon etkisine bağlıdır: Çözücü ortamında çözünen maddenin iyonlarında birinin veya birkaçının bulunması durumunda çözünürlüğü azalır. Örneğin; AgCl’li bir saf suda bir de çözeltisinde çözdüğümüzü düşünelim. Saf suda KCl çözeltisininkinden daha çok çözünür. Çünkü çözeltideki Cl- iyonları AgCl’nin çözünmesini etkiler. Saf sudakine göre daha az çözünmesine neden olur.

  5.Yabancı iyon etkisine bağlıdır: Az çözünen tuzların doygun çözeltisine yabancı iyon eklenmesi çözünürlüğü arttırır. Çünkü yabancı iyonlar birleştirici bir etki yaparlar. Bu nedenle çözünürlük artar. Aşağıda bununla ilgili bir şekil verilmiştir.
   


Sayfayı Paylaş