Katı Maddelerin Özellikleri

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Katı Maddelerin Özellikleri
  Katı maddenin özellikleri, katıyı oluşturan atomların özelliklerine, atomların katı içindeki diziliş biçimlerine ve ortam koşullarına (sıcaklık, basınç vb.) bağlıdır. Çeşitli katılar arasında gözlenen büyük davranış farklılıkları, atomları bir arada tutan bağın türü ile atomların yapısal diziliş biçiminin sonucudur.

  Katılar çeşitli yapılarda bulunur. Kristal yapılı katılar, kristal yapıda olmayan biçimsiz (amorf) katılar diye iki gruba ayırabiliriz. Amorf yapıdaki katılarda ise atomlar ve moleküller belirli bir örgü oluşturacak biçimde dizilmiştir. Bu tür katılar arasında çeşitli cam türleri, lastikler ve jeller sayılabilir. Katıların çeşitli özellikleri vardır.

  Erime ve donma noktasına sahiptirler. Kristal bir katı ısıtıldıkça katının yapısındaki atomlar, iyonlar yada moleküller daha şiddetli titreşirler. Sonunda bu titreşimlerin kristal yapısını bozacağı bir sıcaklığa ulaşılır; atomlar, iyonlar yada moleküller birbirinin üzerinden kayar; katı belli biçimini kaybeder ve sıvıya dönüşür. Bu olaya erime ve erimenin oluştuğu sıcaklığı da erime noktası denir. erimenin tersine, bir sıvının katıya dönüşmesine donma, donmanın olduğu sıcaklığı da donma noktası denir. bir katının erime noktası ile donma noktası aynıdır. Bir katının erimesi için gereken ısı miktarına erime entalpisi denir.

  Moleküller arası kuvvetlerin daha büyük olduğu katılar, sıvılar ölçüsünde olmasa da buhar oluşturabilirler. Moleküllerin katı halden doğrudan buhar haline geçmesine süblümleşme denir.turkeyarena.net süblümleşmenin tersine, molekülün buhar halden katı hale geçmesine kırağılaşma denir.

  Katı, sıvı ve gazların (buhar) tek faz yada biribiriyle dengede birden çok fazda bulunduğu basınç ve sıcaklıkların grafikle gösterimine faz diyagramı denir. diyagramda çizgiler arasındaki alanlar tek fazlara; alanları ayıran çizgiler ise bu alanların temsil ettiği fazların denge konumuna karşılık gelir.

  Ayrıca;

  Katılarda esneklik özelliği,
  elektrik özelliği ,
  dielektrik,
  yarı iletken,
  süper iletken,
  magnetik özelliği ,
  diamagnetizma,
  paramagnetizma,
  turkeyarena.net,
  ferromagnetizma,
  termodinamik özelliği ısı iletimi ,
  boyca,
  yüzeyce,
  hacimce genleşme,
  erime,
  donma,
  faz geçişleri,
  ses iletimi,
  yoğunluk, vb.

  Katıların optik özellikleri, saydam, yarı saydam, saydam olmayan gibi özellikleri vardır.
   


Sayfayı Paylaş