Katarakt Çeşitleri, Katarakt Tedavi Çeşitleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Katarakt Çeşitleri, Katarakt Tedavi Çeşitleri
  Katarakt Çeşitleri
  Nüklear katarakt : En içteki nükleusun (çekirdeğin) nokta şeklinde kesifleşmesi.
  Kortikal katarakt : Lensin dış yüzeyinin kesifleşmesi.
  Kortikonüklear katarakt : Lensin dış yüzeyi ve içteki nükleusun kesifleşmesi.
  Arka kapsül katarakt : Lensin arka kapsülüne yakın kısmının kesifleşmesi.
  Matür katarakt : Lensin tamamının kesifleşmiş hali.
  Nigra katarakt : Kataraktın olgunlaşmış en sert hali.

  Kataraktın tedavisi nasıl yapılır?
  Kataraktın ilaçla tedavisi olmadığı için çözüm yöntemi cerrahidir. Ameliyatta saydamlığını kaybeden opaklaşmış lens alınarak hastanın tekrar iyi görmesi sağlanır.

  Görme bulanıklığı hastanın günlük işlerini aksatacak seviyede (okuma güçlüğü, televizyon izleme güçlüğü, araba kullanmada zorluk) ise ameliyat kararı hastanın ihtiyaçlarına göre uzman hekimler tarafından belirlenir. Dünya Göz Hastanesi’nde katarakt ameliyatları, bu konuda deneyimli öğretim üyesi ve uzman doktorlardan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Ameliyat teknikleri
  1. Fakoemülsifikasyon (FAKO)
  2. Planlanmış ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu (PEKKE)

  Tıbbi tedavi İlaç, göz damlası, egzersiz ya da gözlükle katarakt yok edilemez. Tedavinin tek yolu gözdeki kataraktlı lensin saydam göz içi lensi ile değiştirilmesidir. Katarakt operasyonu başarı oranı çok yüksek bir ameliyattır.

  Cerrahi tedavi: Doktorunuz gözünüzde katarakt başladığını belirtiyor ise ameliyatınız için uygun zaman seneler sonrası olabilir. Yeni gözlük reçetesi ile görüşünüz iyileşebilir. Büyüten lensler ya da kuvvetli ışık günlük hayatı kolaylaştırabilir. Kataraktınız günlük hayatınızı etkiliyor ve okumak, araba kullanmak gibi aktivitelerinizi zorlaştırıyor ise ONUNLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ.

  Kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak ne zaman ameliyat gereklidir sorusunun cevabı ameliyatta kullanılan tekniğe bağlıdır. Hastanemizde dünyada geliştirilen son yöntem olan FAKO (Fakoemülsifikasyon) tekniği ile katarakt ameliyatları yapılmaktadır. Bu yöntemde ameliyat için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek olmadığından hasta uzun bir müddet az görerek yasamak zorunda değildir.

  Kural olarak görmeniz 20/40 ise bunun günlük yaşamınıza önemli etkisi vardır. Bu etki her kişide farklı olabilir. Pilot olan birisinde operasyon daha erken dönemlerde ihtiyaç olabilirken diğer meslek gruplarında ise daha geç dönemde ameliyat gereksinim haline gelebilir.

  Güvenlik göz önüne alındığında katarakt insanı sınırlayan bir faktör olabilir. Yol işaretlerinde, trafik işaretlerinde, gece yolculuğunda, merdivenlerde, kişileri tanımada, ilaç etiketini okumada, çek yazmada, belge imzalamada sorunlar yaşayabilirsiniz.

  Cerrahi Tedavi Çeşitleri
  Dikişli Katarakt Ameliyatı: Bu teknik kullanıldığında kataraktın olgunlaşması beklenir. Göz üstten 12–13 mm. kesilerek göz merceğine ulaşılır, merceğin tümü dışarı alınır ve yerine yapay mercek yerleştirilir. Göze yapılan kesi dikiş koyularak kapatılır. Dikişler bir süre sonra alınır. Bu teknikte kesilme nedeniyle gözün anatomik yapısında zayıflamalar olur, dikiş nedeniyle de gözde astigmat oluşabilir ve görmenin düzelmesi için bir süre geçmesi gerekir.

  Fako Yöntemi (Fakoemülsifikasyon Tekniği): Bu teknikte göze 3 mm. den küçük bir kesiden girilir, lensin zari yuvarlak olarak çıkarılır, katarakt yani keşifleşmiş göz merceği ultrason dalgaları veren bir cihaz ile sıvılaştırılarak emilir, yerine katlanabilir yeni göz merceği yerleştirilir. Bu ameliyatta kullanılan mercekler dikişli katarakt ameliyatında kullanılan merceklerden farklıdır. 3mm`lik kesiden gözün içine sokularak yerleştirildikten sonra vücut ısısıyla normal şeklini almaktadır. Ameliyatın başarısında bu katlanabilir merceğin kalitesi önemli bir rol oynar.turkeyarena.net Fako yönteminin en büyük avantajı erken dönemde görme netliğinin sağlanmasıdır. Enfeksiyon ihtimali sebebiyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmaz. İki gözün ameliyatı arasındaki sürenin en erken 1 hafta olması önerilir.
   


Sayfayı Paylaş