Kasko Nedir?

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve yaren38_20 tarafından 31 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. yaren38_20 Well-Known Member


  Kasko Nedir?
  Araç gerek hareket ederken gerekse dururken, sigortalı veya aracı kullanan kişinin iradesi dışında harici ve ani tesirler sonucunda sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarparak devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kaza sonucu meydana gelecek hasarları, yanma ve çalınmayı kapsar. Kaskonun bir diğer şekli “Kısmi Kasko”dur.Kısmi Kasko, sadece yanma,çalınma ve çarpma teminatını kapsar.
  Teminat Kapsamı:
  -Sigortalı aracın hasara uğraması
  -Sigortalı aracın yanması
  -Sigortalı aracın çalınması
  -Sigortalı aracın nakli

  .: KASKO YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ :.

  Fiyatın öncelikli tercih olarak dikkate alınmaması gerekir.Hasarı en çabuk ve eksiz ödeyen firmaların tercih edilmesi gerekir.
  ● Poliçede belirtilen araç değeri,aracınız yeni ise anahtar teslim fiyatı,kullanılmış ise piyasa fiyatı ile aynı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir
  ● Ferdi Kaza Sigortası ve İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından verilen teminatlara ve ödenecek prime dikkat edilmesi gerekiyor.Piyasada primi düşük göstermek amacıyla bu teminatlar düşük tutuluyor.
  ● Poliçedeki genel ve özel şartların iyi okunması gerekiyor.Grev,lokavt,deprem,sel gibi teminatların bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.
  ● Teminatlar dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise primlerin ödeme tarihleri.Çünkü poliçede yazılı tarihlerden itibaren 15 gün içinde prim taksisi ödenmediği takdirde,sigorta teminatı durduruluyor.Bu tarihten sonra meydana gelecek hasarlar ise ödenmiyor.
  ● Prim taksitleri acentelere veya şirketlere elden yatırıldığında karşılığında mutlaka makbuz alınması gerekiyor.
  ● Poliçenin enflasyona karşı endeksli olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor.
  ● Hazine müsteşarlığı tarafından her üç ayda bir belirlenen ve şirketlere bildirilen araç kasko değeri esas alınarak,kasko poliçesinin düzenletilmesi gerekiyor.

  Kaza sonrası yapılması gerekenler:

  ● Kaza sonrası otomobiller hareket ettirilmeden ilgili trafik şubelerine haber vermek ve trafik polislerinin zabıt tutmalarını beklemek gerekiyor.(Eğer kaza bölgesinde trafik şubeleri yerine jandarma varsa,jandarmalar zabıt tutuyor)
  ● Alkol muayenesi yapılması gerekiyor.
  ● Sürücünün kazanın meydana geldiği yerden veya tutanaklar tutulduktan ve araç tamirhaneye çekildikten sonra sigorta şirketlerine haber vermesi gerekmektedir.
  ● Bu işlemler sonrasında sigorta şirketi hasarın bedel tespiti için eksper gönderir.Eksperin hasar tespit çalışmaları sırasında hasar dosyasının tamamlanması ve para alınabilmesi için tutulan tutanağın tasdikli örneğini,alkol muayenesi örneğini ve aracın ruhsatının fotokopilerini tamin etmesi gerekiyor.
  ● Aracınızın hasarlı durumunu gösteren fotoğrafları çektirmesi gerekiyor
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  teşekkurler bilgi için,,,bi genelleme varmı bilmiyorum ama benim gibi ilk defa kasko yaptırmayı düşünenler için ve kendim için bi soru sormak istiyorum, 15 milyar piyasa değeri olan bi aracın kaskosu nekadar tutar acaba ortalama bi değer tabi...
   
 3. yaren38_20 Well-Known Member

  ortalama bir deger veremezsiniz aracın plakasını markasını modelini mesleginizi vs ayrıntıları özel mesajla gönderin size yardımcı olalım..
   
 4. rachelbolan New Member

  arkadaslar bu yazıda yalnıs bilgiler var ınsanlara yalnıs bilgi veriyorsunuz güvenmedikleri kişilere ve çok ucuz kaskolara inanmasınlar tek ayırd edılebıilcek kıstas dısarıdan bu
  ben üni.den sıgorta bölümü mezunuyum hemde sigorta şirketinde müdürüm yazdıgınız bazı seyler pıyasada ve sektorde yalnıs bılgı nıtelıgınde ınsanların kafalarını yalnıs bilgilelerle dolduruyorusnuz snra insanlara açıklamakta zorlanıyoruz bazı seyleri lütfen verdiğimiz bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra yazalım ve paylaşalım
   

Sayfayı Paylaş