Kasıkta Şişlik, Kasık Şişliği Nedenleri, Neden Olur

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kasıkta Şişlik, Kasık Şişliği Nedenleri, Neden Olur
  Kasık şişliği kasık bölgesinde sıvı birikimi veya iltihabın bir işaretidir. Kasık karının bittiği ve bacaklarınızın başladığı yerdeki alana verilen isimdir. Ayrıca kasık inguinal bölge denilen ve üst uyluk gibi bacaklarınızı bedeninizde ekleyen ön alanı da içerir. Kasıkta şişmiş olan alan katı yumru veya yumuşacık bir kitle gibi görünebilir. Bu şişlikler hassas olmakla birlikte ağrılı olabilir.

  Erkeklerde, kasık şişliği skrotum içinde skrotum veya testislerde şişmeye yol açabilir. Kasık şişme kas çekilmeleri, testis torsiyonu, ciddi enfeksiyonlar, enflamasyon, travma, malignite (kanser) ve fıtık gibi sağlık sorunlarıda bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedenine bağlı olarak, kasık şişliği hafif bir alerjik reaksiyon sonrasında olduğu gibi, hızlı bir şekilde aniden başlar ve yok olabilir. Zaman içinde gelişip ve ek belirtileri ile birlikte oluşan kasık şişlikleri cinsel yolla bulaşan bir hastalık gibi daha ciddi bir durumun habercisi olabilir.

  Ayrıca erkeklerde kasıktaki bir şişlik testis kanseri gibi yaşamı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir. Bu bakımdan özellikle erkeklerde kasık şişlikleri ciddiye alınmaları gereken durumlardır. Kasık bölgesindeki her türlü şişlik bir sağlık uzmanı tarafından muayene edilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş