Kasıkta Kaşıntı, Kızarıklık, Yanma, Kırmızı Lekeler

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kasıkta Kaşıntı, Kızarıklık, Yanma, Kırmızı Lekeler
  Kasıkta kaşınma sıklıkla ekzema veya başka nedenlerle olur. Kaşıntı ile birlikte sıklıkla erişkin erkeklerde olan bir hastalıktır. Nemli ve ılık alanlarda olabilir. Kötü hijyen, sıkı çamaşırın sürtünmesi, bölgenin uzun süre nemli kalması ile infeksiyona duyarlılık artar. Kasık mantarı genellikle cinsel organlarda oluşmaz. Diğer tinea infeksiyonlarına göre daha az ciddidir. Ancak anal bölgede kaşıntı veya rahatsızlığa neden olabilir.

  Kasıkta, anal bölgede kaşıntı, kızarıklık olur. Sınırları keskindir. Kuru ve kabuklu gibi olabilir. İçi sıvı dolu lezyonlar da olabilir. Ciltte koyu veya açık alanlar olabilir.

  Kasık mantarı (Tinea Crusis )belirtileri; Kasık bölgesi tipik kaşıntılıdır ve irrite olmuştur yani hassalaşmıştır. Kızarıklık başlıca bacakların ve genital bölgenin üst taraflarında oluşmuştur. Tinea cruris erkeklerde daha çok görülür. Erkek genital organları (testisler) kaşıntılı olabilir. Kasıklarda belirgin kenarlı pişikler oluşur ve kısa sürede büyür. Kızarıklık apıç aralarında çok çabuk yayılır. Tinea cruris enfeksiyonlarında çoğu zaman enfeksiyon vucüdun diğer bölümlerine yayılır. O kadar etkili olabilir ki athletes foot (atlet ayağı) gibi mantar hastalıklarının başlamasına neden olabilir.

  Kasık mantarı tedavisinde herhangibir mantar kremi eczenelerden alınarak kullanılabilinir. Tabii ilk önce doktora başvurmak önemlidir. Kasık mantarı tedavisinde bir çok mantar kremleri kullanılmaktadır. Terbinafine, Clotrimazole, Econazole, Ketoconazol, Miconazol ve Sulconazol gibi. Kasık mantarı tedavisinde kremleri uygularken kırmızı renkli pişiğin 4-6 cm çevresinden başlamak en iyisidir. Eğer kasık bölgesinde birden fazla pişik varsa sadece krem uygulaması yeterli olmayabilir. Bu durumlarda oral (ağızdan) yoldan ilaç alınması gerekebilir.
   


Sayfayı Paylaş