Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kasık Fıtığı Nasıl Tesbit Edilir

  Karın içi organlarının karın duvarındaki doğal açıklıklardan yada zayıf bölgelerden dışarı doğru yer değiştirmesidir. Doğumsal zayıf bir noktadan kaynaklandığı gibi bazı hastalarda ise karın içi basıncını artıran ağır kaldırma, sürekli kabızlık hali , öksürük, ıkınma, idrar zorluğu gibi durumlarda oluşur. Karın duvarında gözle görülebilen ve elle hissedilen bu şişliği yapan iç organlar, hatta sıklıkla bağırsaklardır.

  Kasık fıtığı oluşumu çoğu zaman önceden kestirilemeyen bir durumdur. Hatta ıkınmakla oluşan hafif şişlik dışında semptom ve belirti vermeyen fıtıklar, hastalar tarafından uzun süre fark edilemeyebilir. Çoğu kasık fıtığı ise zaman içinde büyüme eğiliminde olduğundan büyüdükçe belirginleşir ve fark edilir hale gelir. Dolayısıyla çoğu zaman fıtık eşittir şişlik demektir.

  Bazen hastalar göbek, kasık veya karnın herhangi bir bölgesinde karın ön duvarından kaynaklanan bir ağrıdan bahsederler. Ağrı ve şişlik beraberliği genellikle dar boyunlu fıtıkların sıkışması nedeniyle oluşur ve fıtık boğulması açısından değerlendirilmesi gerekir.

  Ağrı tek başına ise ve şişlik fark edilmiyorsa fıtık olmama ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş