Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 27 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kasık Fıtığı Ameliyatı Nedir

  Ameliyatta, kasık bölgesinde cilt çizgileri üzerinden yapıldığı için neredeyse görünmeyecek kadar iyi iyileşen yaklaşık 1–2 cm’ lik kesi ile daha önce belirttiğimiz fıtık kesesi kökünden bağlanır. Ameliyatın başarı şansı normal koşullarda ek hastalığı veya kolaylaştırıcı nedeni olmayan çocuklarda %100’ dür. Fıtığın çift taraflı olma şansı %10–15 civarındadır. Bu nedenle tek taraflı fıtık ameliyatı sonrası karşı tarafta da hastalığın ortaya çıkması mümkündür.

  Tek taraflı kasık fıtığı ameliyatında çocuk hazır anestezi almışken karşı tarafın da kontrol edilmesini öneren yaklaşımlar mevcuttur. Genel uygulama, bebek küçük veya ek hastalığı var ise ameliyatın iki taraflı yapılması yönündedir. Aksi durumlarda karşı tarafın kontrol edilmesi 10 çocuktan 9’ unun boşuna ameliyat olması nedeniyle önerilmez.

  Açık olarak yapılabildiği gibi sadece göbek deliğinden ve kasıktan küçücük giriş yerleri aracılığı ile kapalı olarak (laparoskopik) da bu ameliyatın gerçekleştirilmesi mümkündür.

  Kasık fıtığı ameliyatı günübirlik bir ameliyattır. Ameliyat saati öncesi 4 – 6 saatlik açlık süresi yeterlidir. Ameliyat genelde yaklaşık 30 dakika ile 1 saat sürmektedir.turkeyarena.net Öyküsünde kanamaya meyil, ilaç reaksiyonu gibi özelliği olmayan çocuklarda ameliyat öncesinde ve sonrasında herhangi bir tetkik gerekmez.

  Ameliyatın bitiminden birkaç saat sonra ağızdan beslenmeye başlanır ve taburcu edilir. Kesi yeri estetik kurallara uygun olarak kapatıldığından ameliyat sonrası kozmetik mükemmeldir. Herhangi bir pansuman veya dikiş almak gerekmez. Çocuğunuz ameliyat sonrası 5–7. günden itibaren yıkanabilir. Ameliyat sonrası herhangi bir kısıtlama ya da yasak yoktur.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Ameliyat sonrası acı sızı hat safhada, yama koydularsa eğer o yamanın ete kaynaması 1 ay sürüyor. Ameliyat sonrası ilk 10 gün oturma kalkma ve yürüme çok sancılı. 10 günden sonra biraz acı azalıyor, 20 günden sonra fazla zorlamamak kaydıyla acı sızı hemen hemen çok az oluyor.
  Ameliyat olalı yarın tam 1 ay olacak. :)
   
 3. Pelin Super Moderator

  çok geçmiş olsun :)
   
 4. hakan788 Well-Known Member

  nerdeyse 4 ay oluyor ameliyat olalı ama ağrılar bir türlü geçmiyor, bunun için beni ameliyat eden doktora gittiğimde normal deyip beni geri gönderiyor, ameliyat olmadan öncede aynı ağrıları çekiyordum, ameliyat sonrasıda aynı değişen bişey pek olmadı, ameliyat olupta böyle sorun yaşayan varmı yoksa bu durum gerçekten normalmi
   

Sayfayı Paylaş