Kas Krampları Ağrılı Kas Kasılmaları

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 27 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kas Krampları Ağrılı Kas Kasılmaları
  KAS kramplarının en sık görüleni ayaklara şimşek hızı ile saplanan müthiş bir ağrının eşlik ettiği bacak kramplarıdır. Geceleri daha sık görüldüğü ve çoğu kez uykuda ortaya çıktığı için ‘Noktürnal Gece Oluşan Bacak Krampları’ (NBK) adını alır. NBK’nın çoğu zaman belirli bir sebebi yoktur. Yaşlandıkça sıklaştığı, romatizmal sorunları olanlarda daha sık rastlandığı bilinir. Şeker hastalarında, idrar söktürücü ilaçlar kullananlarda, kabızlık tedavisi için bağırsak temizleyicilerini fazlaca alanlarda, düz tabanlık sorunu bulunanlarda daha sık görülmektedir. Ağır bir egzersizi veya ayağın uzun süre hareketsiz kaldığı uzun bir oturmayı takiben ortaya çıkabilir. Tuz / sodyum kaybının fazla olduğu hallerde de (aşırı terleme, güneş yanığı veya çarpması, ishaller) bacak kramplarının sıklaştığı unutulmamalıdır. NBK sorunu olanlarda kan şekeri, serum sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum seviyeleri araştırılmalı, şeker hastalığı, tiroid bezi tembelliği (hipotiroidi), varis, parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği gibi nedenler hatırlanmalıdır. NBK’nın ilaçlarla da ilişkili olabileceği aklınızda olsun. Bronşların genişletilmesinde, hipertansiyon ve şeker hastalığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar NBK ‘nın oluşumunu sıklaştırmaktadır.

  Kramp ağrısına dayanmak çok güçtür. Gece boyunca tekrarlayan kramplar can yakıcı ve uyku kaçırıcıdır. Ciddi bir sağlık sorunu olan bu problemin çözümü ciddi ve titiz bir uzman yaklaşımı ve tecrübesi ister. Siz bir yandan tıbbi incelemelerden geçerken, aynı zamanda yararlı olabilecek şu önerileri de deneyin:

  Düzenli egzersizler, özellikle esneme sağlayan hareketler krampları azaltır.

  Egzersiz öncesinde ve sonrasında bol bol su içmek, özellikle kalsiyum ve magnezyum miktarı yüksek mineral zengini doğal suları tüketmek krampları önler.

  Krampların tekrarlandığı kaslara gece yatmadan evvel sıcak uygulaması yapmayı deneyin. Bu uygulamalar kramp olasılığını azaltır: Bu amaçla termofordan, ıslak sıcak havlu, sıcak su şişeleri veya sıcak taşlardan yararlanabilirsiniz. (Dikkat edin cildinizi yakmayın!)

  Ortopedik düzenekli ayakkabılar kullanın. Özellikle düztabanlık sorununuz varsa bu öneriyi ciddiye alın.
   


Sayfayı Paylaş