Kaş Kaldırma Ameliyatı, Riskleri, Ücreti, Fiyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kaş Kaldırma Operasyonu
  Kaş kaldırma çok moda bir ameliyat. Kimilerine göre kaşlar ne kadar kalkık olursa o kadar iyi gözüküyor. Oysa uçları sipsivri kalkmış kaşlar kimilerine göre de bir kâbus.

  İdeal Kaş Şekli Nasıl Olmalı
  Herkesin bildiği “klasik” bilgiler bence bu konuda yetersiz. Yetersiz çünkü demodedir.

  İnsan yüzünde bir şeyin ideal şeklini merak ediyorsanız bence süper modellerin yüzlerine bakmak gerekiyor. İnsan yüzünün de bir modası var ve bu moda yine moda dünyasından çıkıyor. Bu insanlar en acımasız rekabet koşullarında onbinlerce insan arasından ön plana çıkıyorlar ve yüzlerinin ideal olduğu tartışmasız.

  Süper modellerin kaşlarına bir bakın. Çok büyük bir çoğunluğunun sanılanın aksine kalkık değil dümdüz olduğunu göreceksiniz. Ortası kalkık, hilal şeklinde kaşlar görmek istiyorsanız 1950 lerin moda dergilerine bakmalısınız. 90 lardan beri kaş şekli düz, hatta dümdüz.

  Kaş Şekillendirme Yöntemleri
  Kaş almak: Kaş şekillendirmenin en sık uygulanan yolu kaşları almak. Ama bu işi yapan insanlar neredeyse istinasız bir şekilde kaşların orta seviyesinde altta sınırdaki bütün tüyleri alıyorlar ve 1950li yıllarda moda olan hilal şeklini vermeye çalışıyorlar. Bu şekli neden yaptıklarını pek anlayamıyorum. Muhtemelen kendileri de bu konuda çok kafa yormuyorlar. Hâlbuki bekleme odalarındaki dergileri karıştırsalar Kate Moss’un kaşlarının her gün yaptıkları kaş şekilden farklı olduğunu görecekler. Size tavsiyem, kaç yaşında olursanız olun, nasıl bir yüz şekliniz olursa olsun kaşlarınızı 1950 model yaptırmayın.

  Kalıcı makyaj ya da “dövme”: Güzellik salonlarında yapılan ve gerçek anlamda kalıcı olan tek şey galiba bu. Ben her türlü cilt bakımı ve tedavisine, mezoterapilere sıcak bakıyorum. Ama bu kalıcı makyaj konusunda şüphelerim var. Bir kere adı üzerinde kalıcı olan bu makyajlar hayatınızın sonuna kadar sizinle olacak. Verilen şeklin ideal olması da çok zor ve değiştirmek için bir şansınız yok. Bu dövmeler kola yapılan renkli dövmelerden farklı olarak genellikle lazer ile çıkarılamıyor. Üzerine yeniden ten rengi dövme yapılarak “siliniyor”, ve bu “silgi dövme” gözüküyor.

  Botox: Botox doğru kullanılırsa kaşa şekil verebilir. Bence kaşlarınızın şeklini değiştirmek istiyorsanız ve bir ameliyat olmayı göze alamıyorsanız botox yaptırın.

  Ameliyat: Kaşlara şekil vermenin en kalıcı ve kesin yolu ameliyat.

  Kaş kaldırma ameliyatı genellikle genç – orta yaş hastalara uygulanıyor. Otuzların ortasından sonra kaş kaldırma yerine şakak asma gibi daha kapsamlı ve yüzü gençleştirmeye de yönelik bir girişim daha doğru.

  Ameliyat Teknikleri
  Endoskopik ve askı yöntemi olarak iki temel yöntem var.

  Askı yöntemi: Bu hocamız Onur Erol’a ait bir yöntem. İşlem son derece basit, saçlı deri içerisinde yarım santimlik bir kesim yapılıyor ve buradan geçirilen uzun bir dikiş kaşa kadar indiriliyor ve kaş bu dikiş ile yukarı doğru çekiliyor. Yöntemin en güzel tarafı son derece basit olmasıdır. Neredeyse bir ameliyat değil diyebilirim. Son derece kontrollü, kolay, risksiz ve etkili bir yöntemdir. Tek problem etkisinin çok kısa sürmesi. Genellikle kaldırılan kaşlar bir kaç ay ile bir sene içerisinde eski yerlerine iniyorlar.

  Endoskopik yöntem: Bu şakak kaldırma ameliyatına benzer şekilde saçlı deri içerisinde bir kaç santimlik bir kesim ile yapılıyor. İçeriden kaşlar yukarı çekilerek hem kaldırabiliniyor hem de istenilen şekil verilebiliniyor.

  Diğer yöntemler: Daha nadir kullanılan bir kaç teknik daha var. Bunlarda üst göz kapağında ya da kaş içerisinde bir kesim yapılarak kaş yukarı asılıyor. Çok eski bir teknikte de kaşın üst sınırında uzun bir kesim yapılıyor (hala uygulayan var mı bilemiyorum ama çok iz bırakan bu teknik ile ameliyat olmamanızı öneririm). Hangisi daha iyi derseniz benim tercihim büyük oranda endoskopik oluyor.turkeyarena.net Askı yönteminin uzun ömürlü olmaması hatta bazen bir kaç ay bile dayanmaması birçok hastaya da itici geliyor.

  Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar
  Askı yönteminde çıkabilecek ciddi bir komplikasyon neredeyse yok. Asimetri ve kaşların kısa zamanda eski yerlerine inmesi tek problem.

  Bu ameliyat tek başına yapılıyor mu?
  Evet sıkça yapılıyor. Bazı insanların çok genç yaşlarda bile kaşları sarkık oluyor. Genellikle 35 yaş üzerinde şakak kaldırma ameliyatı ile beraber yapılıyor. Şakak kaldırma ameliyatında bir miktarda yüzde gençleşme sağlanabiliyor.

  Bu ameliyatların etkisi kaç yıl sürer?
  Endoskopik teknikle verilen kaş şekli kalıcı olur. Ancak yıllar içerisinde bütün alın sarkacağı için kaşlarda bir miktar aşağı inecektir.

  İpuçları
  • Eğer ameliyat olmak istemiyorsanız sadece botox ile kaşlarınıza şekil verdirebilirsiniz. Genellikle 3 aydan sonra etkisi azalmaya başlayacak altıncı ayda tamamen yok olacaktır.
  • 35 yaşlarınızda iseniz kaş kaldırma ameliyatının bir üstü olan şakak kaldırma ameliyatını öneririm. Bu aynı zamanda kaz ayaklarınızı açacak ve orta yüzünüzü şekillendirecektir.
  • 50 yaşın üzerisindeyseniz klasik yüz germe ve endoskopik orta yüz ameliyatlarını öneririm. Tek başına yapılacak kaş asma yöntemleri çok işe yaramayacaktır.
  • Eğer en küçük yöntem ile geçici de olsa bir sonuç istiyorsanız kaş asma tekniği size uygun olabilir. Bazen bu teknik ile asılan kaşlar bir yıla kadar şeklini koruyor.

  Ameliyattan Sonra Sizi Neler Bekler
  Kaş asma ameliyatının ertesi günü işinize dönebilirsiniz. İşlem yarım saat sürüyor, lokal anestize yeterli oluyor. İşlem muayenehane şartlarında da yapılabilir. Endoskopik teknik yine lokal anestezi ile yapılabiliniyor. Yaklaşık 1 saat sürüyor. Bir ya da iki günlük dinlenme yeterli, hastanede yatmanıza gerek yok. Çok az şişlik ve morluk yapan ve çok hızlı iyileşen bir ameliyat. Hafta sonu ameliyat olursanız pazartesi işinize dönebilirsiniz. Ağrılı bir ameliyat hiç değil. İlk bir kaç gün başınız dik yatacaksınız ve bol buz uygulayacaksınız.
   


Sayfayı Paylaş