Kartlar ve birbirlerinden farkları

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  KARTLAR VE BİRBİRLERİNDEN FARKLARI

  Kredi Kartları
  Üç çeşit kredi kartı vardır: Bankaların veya kredi şirketlerinin verdiği kredi kartları, mağaza kartları (sadece kartı veren mağazada geçerlidir) ve kontörlü kartlar. Kredi kartı müşterileri harcamalarının bir kısmını ödeyebilir ve kalanı için kredi kullanabilirler, buna karşılık kontörlü kart sahipleri önceden yatırdıkları parayı kullanabilirler. Çalınması ya da kaybedilmesi durumunda kredi kartları sigortalıdır. Aynı çeklerde olduğu gibi kredi kartıyla yapılan alışverişler de kayıtlıdır.

  Kredi kartı alabilmek için başvuru sahibinin iyi bir kredi geçmişi olması gerekir. Kredi kartı alırken önemli bir konu da kredi kartı şartnamesinin iyice anlaşılmasıdır. Kredi kartı kullanırken kredi limiti, yıllık kart ücreti (annual fee), asgari ödeme miktarı (minimum monthly payment), kredi faizi (finance charges) gibi terimlerin ne ifade ettiğini bilmek gerekir. Kredi kartı borcunuzun tamamını ödememeniz durumunda hesabınıza "bakiyeli hesap" (carrying a balance) denir ve kullandığınız kredi için faiz uygulanır.
  Kredi kartları tüketiciyi para harcamaya yöneltiği için kullanırken dikkatli davranmak ve belirli bir bütçe doğrultusunda harcama yapmak sonradan zor durumda kalmanızı önleyecektir.


  Banka Kartları (Debit Cards)
  Banka kartları çek hesabı açtırdığınız banka tarafından verilir. Bu kartlarla otomatik veznelerde (ATM) 24 saat işlem yapabilir ve alışverişlerde aynen kredi kartı gibi kullanabilirsiniz. Kredi kartından farkı, harcamanın anında çek hesabınızdan tahsil edilmesi ve hesabınızda bulunan miktar dışında harcama yapamamanızdır. Sadece otomatik veznelerde kullanılabilen ATM kartlarından farkı bu kartların sağ alt köşesinde VISA ya da MasterCard amblemi olmasıdır. Aynı çeklerde olduğu gibi banka kartlarında da harcamalarınızı ve hesap bakiyenizi takip etmenizde yarar vardır, çünkü limitinizi aşabilir dolayısla da ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Banka kartları çekle naktin rahatlığını güvenlik ve kullanım kolaylığı ile birleştirir. Amerika'da güvenlik çok büyük bir problem olduğu için insanlar üzerinde fazla nakit bulundurmaz, banka kartları ve kredi kartlarını kullanırlar. Bazı satıcı firmalar politikaları gereği banka kartınızdan komisyon tahsil edebilirler, bunu önlemek için banka kartınızı kredi kartı olarak belirtebilirsiniz. Bu durumda harcamanız yine anında hesabınızdan tahsil edilir sadece komisyon ödememiş olursunuz.


  Depozitolu Kredi Kartları (Secured Credit Cards)
  Bu kartı kullanabilmek için başvuruda bulunduğunuz bankada açtıracağınız bir hesaba para yatırmanız gerekir. Yatırdığınız tutar sizin limitinizdir, dolayısıyla 'secured credit card' kullanırken harcadığınız kendi paranız olacaktır. Bunun dışında aynen normal kredi kartı gibi kullanılan depozitolu kredi kartı ile aynı kullanım kolaylığı ve ödeme esnekliğini elde edersiniz. Bu kartların en iyi yanı kredi raporunda normal kredi kartı olarak gösterilmesidir, bu yüzden kredi geçmişi yaratmak için çok iyi bir başlangıç kartıdır.


  kontörlü Kartlar (Stored Value Cards)
  Mağaza kartları ve hediye kartları bu kapsama girer. Hediye kartları görünüş olarak kredi kartı veya banka kartına benzer ancak üzerinde VISA veya MasterCard logosu yerine kartı veren firmanın logosu vardır. Hediye kartlarının özelliği karta bağlı bir hesap olmaksızın karta yüklenen miktar kadar limitinin olması ve sadece kartı veren mağazada geçerli olmasıdır.
  Diğer kontörlü kartların üzerinde ise özel bir işaret vardır ve bu işareti taşıyan mağazalarda geçerlidir. Bazı sigorta şirketleri bu kartları zarar karşılamak için veya sigorta primi ödemek için kullanırlar. Bu kartlar çalınma veya kaybolmaya karşı sigortalı oldukları ve kontörü ile limitli oldukları için şirketler açısından daha güvenlidir. Bu kartlar yeniden yüklenebildiği için defalarca kullanılabilir. Şu anda yaygın olmamakla beraber bu kartların satıcı firmalar, tüketiciler ve büyük şirketler arasında yaygınlaşması beklenmektedir.
   


Sayfayı Paylaş