Karsan J10 7 milyon Euro yatırımla gerçekleşti

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG] [​IMG]
  PEUGEOT, Citroen, Renault Trucks ve Hyundai için fason üretim yapan ancak büyümeyi kendi markasında gören Karsan, 1981'den bu yana ürettiği J9 minübüsü yenileyerek J10 adı ve Karsan markasıyla piyasaya sundu. 7 milyon Euro yatırımla geliştirilen J10, fikri mülkiyet haklarını 4 yıl önce Karsan’a satan Fransız Peugeot’yu bile kıskandırdı.

  1998 yılında Vehbi Koç’un damadı İnan Kıraç’ın çoğunluk hissesini almasıyla Koç Grubu’ndan Kıraça Holding bünyesine katılan Karsan, otomotivde bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Bursa fabrikasında Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Hyundai HD35/HD75 hafif kamyonları ve Renault Trucks Premium Uzunyol ağır kamyonlarını üreten Türkiye’nin ilk ve tek çok markalı araç üreticisi Karsan, otomotivde sessiz sedasız bir Türk markası yaratıyor. Uluslararası markalara fason üretimi devam ettiren ancak büyümeyi kendi markası ile gören Karsan, 7 milyon Euro yatırımla Türk mühendisler ve tasarımcılarla geliştirdiği 'J10' minibüsle markalaşmada ilk önemli adımı attı.

  Peugeot pişman oldu
  2006 yılına kadar 25 yıl Peugeot markası için ürettiği J9'un fikri mülkiyet haklarını alarak üretimine devam eden Karsan, 'J10'u geliştirerek gerçek anlamda kendi markasıyla ilk modelin üretimine imza atmış oldu. 18 ayda geliştirilen beşinci nesil J10, fikri mülkiyet haklarını 4 yıl önce Karsan’a satan Fransız Peugeot’yu bile kıskandırdı. Karsan Pazarlama Şirket Müdürü Vançın Kitapçı, Fransızların yeni J10'u gördükten sonra aracın fikri mülkiyet haklarını devrettikleri için pişman olduklarını gözlemlediğini söyledi.

  Peugeot markasını çıkardı
  Kitapçı, J10'un Karsan markasıyla satılan gerçek anlamda ilk model olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Biz 2006 yılında Peugeot'dan J9'un fikri mülkiyet haklarının tamamını aldık. Fransızlar, J9’un ömrünün dolduğunu ve potansiyelinin olmadığını düşünüyorlardı. Bu yüzden de fikri mülkiyet haklarını verdiler. Bir süre Peugeot markasıyla satışına devam ettik ama daha sonra markalarını kullanmamızı istemediler. 3 yıldır J9'u Karsan markasıyla satıyorduk. Bugün gelinen noktada Peugeot çok pişman. Çünkü J9, sınıfında yüzde 25'lik bir pazar payına sahip. Aynı sınıfta kendi modelleri 400-500 adet satarken biz 3 binli adetlere ulaşıyoruz. J10'u da görüncü pişmanlıklarının arttığını düşünüyorum."

  Rusya'ya adım atıyoruz
  Kitapçı, servis taşımacılığı sınıfında, yolcu taşıma amacıyla geliştirilmiş tek ürün olma özelliğini taşıyan J serisinin etkinliğini, J10 ile okul ve personel taşımacılığında daha da arttırmayı hedeflediklerini anlattı. Kitapçı, şunları anlattı: "Pazar payımız yüzde 23. Yeni J10 ile payımızı yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz. Ayrıca iç pazardaki etkinliğimizi ihraç pazarlarına da taşımayı hedefliyoruz. J10 ihracatı için ilk adımımızı Rusya’da attık. Rusya’da ilk kez gerçekleştirilen Busworld Fuarı'na J10 ile katıldık ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Bunun dışında İran, Suriye ve Afrika ülkelerine yeni modeli satmayı planlıyoruz.”

  Kendi göbek bağımızı kendimiz kesiyoruz
  KARSAN CEO’su Murat Selek, yenilenen J10’un şirketin yeni vizyonu doğrultusunda önemli bir adım olduğunu söyledi. Yeni vizyon kapsamında, Karsan’ın farklı projeler üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Selek, özellikle yolcu taşımacılığında tüm segmentlerde Karsan markalı ürünler ile yer almayı hedeflediklerini belirtti. Selek, bu yıl ciddi bir büyüme hedefleri olduğunu ifade ederek, “Toplam satış adedimizi 11 binden 25 bine adete, ciromuzu da 300 milyon liradan 600 milyon liraya çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi. Başta yönetim kurulu olmak üzere şirket yöneticilerinin çoğunluğunun Koç’un otomotiv şirketlerinde uzun yıllar görev yaptıklarını hatırlatan Selek, şunları söyledi: “Yabancı ortaklıklarda kendi başınıza bir şey yapamazsınız. Ortağınızın izin verdiği ölçüde tek başınıza hareket edebilirsiniz. Biz kendi göbek bağımızı kendimiz kesiyoruz. En büyük avantajımız bu.”

  60 kişilik Türk ekibi 18 ayda geliştirdi
  KARSAN'ın kardeş şirketi Hexagon’la birlikte 18 aylık bir çalışma sonucunda 60 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen J10’nun yüzde 70'i yenilendi. Yıl sonuna kadar 2 bin adet J10 üretmeyi hedefleyen Karsan, gelecek yıl 3 bin adet üretim gerçekleştirecek. Karsan, bu yıl 200, gelecek yıl da 1000 adet J10 ihraç edecek. İç ve dış tasarımı tamamen yenilen J10'un en büyük yeniliklerinden biri Euro 4 emisyon normlarına uygun yeni motoru. Iveco'dan alınan 96 beygirlik yeni motorla hem daha iyi bir performans sağlayan araç hem de düşük yakıt tüketimiyle dikkat çekiyor. J10, rakiplerinden farklı olarak sınıfında 14+1, 17+1, 20+1 yolcu kapasitesi sunabilen ender araçlardan biri olmanın yanısıra, regülasyonlara uyum sürecinde 14+1 segmentinde koltuk kaybetmeyen nadir modellerden biri olarak da öne çıkıyor. J10'un fiyatını J9'un bile altında konumlayan Karsan, aracı 47-55 bin TL arasında fiyatla satışa sundu.
  15.07.2010, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş