Kars Doğal Güzellikleri

Konusu 'Doğu Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 23 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Karsın Doğal Güzellikleri
  Susuz Şelalesi
  Susuz - Ardahan karayolu üzerinde yer alan şelale, bölgenin en yüksek düşüşü sağlayan suyudur. Şelale çevresinde herhangi bir kullanım yoktur. Düzenleme yapılması halinde, yaz aylarında günübirlik kullanım imkanı mevcuttur.

  Sarıkamış Ormanları
  Çevresi ormanlarla kaplı olan yöre doğal özellikleriyle ünlüdür. Opsidiyen denilen tabii siyah, sert, volkanik camlara Sarıkamış çevresinde çok rastlanır. Ayrıca Kars’ın kış sporları merkezi oluşu sebebiyle burada iki adet Telesiej Tesisleri, Günübirlik ve diğer hizmet üniteleri bulunmaktadır. Kış aylarında atlı kızakların çektiği faytonlara binerek karlarla kaplı Sarıkamış caddelerinde dolaşmak romantik bir kış anısı olabilir.

  Çıldır Gölü
  Çıldır Gölü, Kars il merkezinden 1 saatlik uzaklıkta, deniz seviyesinden 1956 m. yükseklikte konumlanmış, yaklaşık 25 km² yüzölçümü olan tatlı sulu bir göldür. Göl çevresi oldukça çıplaktır. Göle ulaşan yol asflat olup Çıldır ilçesine bağlantıyı sağlamaktadır. Bu yol ile göl arasında kalan alanların turizm ve rekreasyon amaçlı kullanımı mümkündür.

  Deniz (Çengilli) Gölü
  Aladağ'ın Kağızman ilçesine bakan yamaçlarımla yer alır. Dipleri beslenen ve sulan lalli olan göl içerisinde bol miktarda balık bulunur. Göi çevresi oldukça kıraç olup herhangi bir konaklama tesisi bulunmamaktadır.

  Kuyucuk Gölü
  Kuyucuk Gölü, küçük bir göl olup, Kars - Akyaka karayolu üzerinde yer almakladır. Toplam alanı 218 hektar olan bu göl düz bir ovanın ortasında konumlanın ıştır. Gölün suyunun asitli olması nedeniyle balık yetişmemekledir. Ancak, göl çevrede bulunan su kuşlarının beslenme ve barınma yeridir. Gölde 12 kuş lürü yaşamaktadır. Kuyucuk Gölü Orman Genel Müdürlüğü tarafından 1990 tarihinde "Su Kuşları Koruma ve Üretme Sahası" olarak korumaya alınmıştır.

  Kağızman Çengilli Gölü
  Göl çevresi oldukça kıraç olup, herhangi bir konaklama tesisi bulunmamaktadır. Bu göle Ülker köyü üzerinden ulaşım imkanı vardır. Gölde çeşitli cinste balık yetişmektedir.

  Arpaçay Baraj Gölü
  Arpaçay Baraj Gölü suni bir göl olup, Türkiye-Ermenistan sınırında konumlanmıştır. Balık yetiştirmeye müsait olan göle ulaşım Akyaka İlçesinde sağlanmaktadır. Gölde çeşitli cinste balık üretilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş