Karesioğulları Beyliği Nerede Kurulmuştur

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 7 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Karesi Beyliği Nerede Kurulmuştur?

  Karasioğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti'nin gerilemesinden sonra Oğuz boyları tarafından Balıkesir-Çanakkale ve Bergama yöresinde kurulan Anadolu Türk Beyliğidir. Bu yöredeki ilk Türk devletidir.

  Karesi Beyliği, Karesioğulları Beyliği, Karasi Beyliği veya Karasioğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti'nin gerilemesinden sonra Oğuz boyları tarafından Balıkesir-Çanakkale ve Bergama yöresinde kurulan Anadolu Türk Beyliğidir. Eşrefoğulları'ndan sonra en kısa hükum süren bir beyliktir. Bu yöredeki ilk Türk devletidir.

  Karesi Beyliği, komşusu olan Osmanoğulları Beyliği'nin genişlemesiyle bu beyliğe katılmıştır. Böylece Osmanlı hakimiyetine katılan ilk beylik olmuştur. İlerleyen dönemlerde Osmanlı Devleti içinde bu bölgede Karesi Sancağı kurulmuştur. Karesi beylerinin ve ileri gelen şahıslarının, Osmanoğullarının egemenliği altına girmelerini takiben, Osmanlı Devleti'nin Rumeli topraklarında yayılmasında büyük katkıları olmuştur. Balıkesir ili Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına kadar idari taksimatta Karesi ismini taşımıştır.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 7 Ocak 2017

 2. SeçiL Well-Known Member

  çok güzel bir site herkese tavsiye ederim
   
 3. otilla Guest

  Çok saçma ve yanlış bir site kitapta başka burda başka diyo.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 7 Ocak 2017
 4. oguzturk Administrator Staff Member

  Bilgiler doğrudur sen kitabı kontrol et muhtemelen kitapta doğrudur da sen aklın bir karış havada okuduğun için anlayamamışındır.
   

Sayfayı Paylaş