Karbonhidratlar Ne İşe Yarar Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 2 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Karbonhidratlar Neye Yarar

  Karbonhidratların en önemli 2 özelliği
  1)Enerji kaynağı
  2)Yapısal madde (Bitkilerde çeperin yapısına, bütün canlı hücrelerde de zarın yapısına katılarak görev yapar. ATP, DNA, RNA, NAD, NADP, FAD’ da bulunur.

  Karbonhidratlar vücudumuzun gelişmesi ve büyümesi üzerinde bir çok görev ve rol üstlenmiştir. Bunları genel olarak şöyle sıralamak mümkün olacaktır:
  • Karbonhidratların en önemli görevi vücudun ihtiyacı olduğu enerjiyi oluşumunu sağlamaktır. 1 g karbonhidrat 4 kcal vermektedir.
  • Karbonhidratlar vücudumuzda depolanma özelliğine sahip olması sebebiyle, fazla karbonhidrat alımında depo edilmektedir. Aşırı karbonhidrat alınmasıyla yağa dönüşmektedir.
  • Karbonhidratlar yeterli miktarda alındığı zaman, proteinler enerji amacıyla kullanılmayacak, böylece hücrelerin yenilenmesi için işlev sağlamış olacaktır.
  • Su ve elektrolitlerin dengesini sağlamakta etki gösterir ve yeteri ve eşit düzeyde bulunmasını sağlamaktadır.
  • Kan yüzeyinde ki asit-baz dengesinin korumasında görev almaktadır. Karbonhidratların yeterince alınmadığı zaman bu denge bozulabilmektedir. O sebeple dengeli ve yeterli beslenmeye özen gösterilmelidir.
  • Karbonhidrat çeşitlerinden birisi olan posa-lif sayesinde, bağırsakların çalışmasını artar ve böylece dışkılama kolaylaşmaktadır. Sonuç olarak ise kabızlık önlenmiş olur.
   


Sayfayı Paylaş