Karbonhidratlar Kaç Gruba Ayrılır

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Karbonhidratlar Kaç Grupta İncelenir

  Karbonhidratlar birinci dereceden enerji verici olarak kullanılırlar. Karbonhidratlar en çok Ekmek, makarna, fasulye, patates, kepek, pirinç, tahıl ve hububat içinde bulunurlar. Karbonhidratlar > yağlar > proteinlerdir. Karbonhidratlar vucütta en çok bulunan üçüncü besin maddesidir. Açlık anında ilk tüketilen besin maddesidir. Yapıtaşları glikozdur. Depo şekli hayvanlarda glikojen bitkilerde ise nişasta şeklindedir. Kimyasal sindirimi ağızda başlar. DNA, RNA ve ATP'nin yapısına katılır.

  Karbonhidratlar karbon, oksijen, hidrojen atomlarından oluşmuştur. Karbonhidratların 3 ayrı sınıflandırılma şekli vardır. Ancak, bunlardan en çok bilinen bu kullanılan basit şeker sayılarına göre olan sınıflandırmadır.

  Karbonhidratları basit şeker sayılarına göre;
  • Monosakkaritler
  • Disakkaritler
  • Polisakkaritler olarak 3 grupta sınıflandırabilir…

  Monosakkaritler: Karbonhidratların en basit yapı taşıdır. Tek şeker melokülü içerir. Mono; bir, tek anlmına gelmektedir. En önemlisi glikozdur. Glikoz, kanda dolaşan karbonhidrat şeklidir. Açlık durumunda kandaki normal düzeyi 70-100 md/dl`dir.

  Disakkaritler: İki monosakkaridin birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Disakkaritlerin en önemlileri, sütte bulunan laktoz, şeker pancarı ve şeker kamışından elde edilen sakaroz, tahıl ve kuru baklagillerin yapısında bulunan maltozdur.

  Polisakkaritler: Bunlar kompleks karbonhidratlardır. Bileşiminden birçok monosakkarit bulundururlar. Polisakkaritler, depo polisakkaritler ve yapısal polisakkaritler olmak üzere 2 ye ayrılırlar.
   


Sayfayı Paylaş