Karbon Döngüsü Konu Anlatımı

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 29 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Karbon Döngüsü Ders Notları

  Karbon döngüsü canlılar için önemli temel ihtiyaçlardan birisidir. Atmosferde bulunan karbon dioksitler fotosentez hava olayı ile bitkiler tarafınca alınır oksijen olarak tekrar geri verilir. Hayvan ölüleri, artıkları, kömür, petrol gibi yakıtlardan oluşan CO2 atmosfere karışır ve bu şekilde bir döngü oluşmaktadır.

  İnsanlar hayvanlar ve bitkiler oksijenli solunum yaptıklarında atmosfere CO2 gazı verirler kömür, petrol ürünleri gibi fosil yakıtların yakılması orman yangınları da atmosfere CO2 salınmasını sağlar bu CO2 fotosentez yapan yeşil bitkiler tarafından alınır ve besin üretiminde kullanılır böylece CO2 deki karbon yeniden canlılara geçer bu canlıların ölmesiyle toprağa karışan karbon fosil yakıtların oluşmasına neden olur yine deniz ve okyanuslarda çözünen CO2 kireç taşı oluşumuna neden olmaktadır fotosentez ve solunum olayları deniz ve okyanuslarda da gerçekleşir.

  Karbon, canlıların yapısını oluşturan temel maddedir. Bunun kaynağı da atmosferde ve sularda çözünmüş olan karbon dioksittir (C02). Fotosentez olayında, havadaki C02 yeşil bitkiler tarafından alınınca, C02'in karbonu fotosentez yapan canlılara geçer. Bitkilerden besinlerle hayvanlara aktarılır. Bu arada besinlerin yıkılması sonucu oluşan C02 tekrar atmosfere döner. Ayrıca bitki ve hayvanların ölüleri ve artıkları, ayrıştırıcılar tarafından parçalanarak C02 oluşur. Oluşan bu C02 tekrar atmosfere geçer. Bu arada bitki ve hayvan fosillerinin toprak altında uzun süre kalmasıyla oluşan kömür, petrol gibi yakıtlar ve kurumuş bitki dokuları yanınca oluşan C02 de atmosfere karışır. Böylece karbon, canlı ve cansız çevre arasında devirsel olarak kullanılır.

  Fosil yakıtlarının fazlaca kullanılması ve yeşil alanların azalması sonucu atmosferdeki C02 miktarı giderek artmaktadır. Atmosferde C02'in birikmesi, karbon döngüsünü olumsuz yönde etkileyerek sera etkisi yaratır. Sera etkisi sonucu, yeryüzünden atmosfere verilen ısı, C02 tarafından tutulur ve dağılması önlenir. Bu olay yeryüzünün ısınarak buzulların erimesi ve sonuçta okyanuslardaki suların yükselmesi gibi olumsuzluklar yaratmaktadır.

  Karbon devrinin, dolayısıyla doğanın dengesinin bozulmaması için;
  - Yeşil alanların korunup artırılması,
  - Fosil yakıt kullanımını azaltacak önlemlerin alınması gerekir. Böylece doğanın ve insanlığın geleceği korunabilir.
   


Sayfayı Paylaş