Karahindiba Nasıl Kullanılır

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Karahindiba Kullanımı

  Başta potasyum olmak üzere kalsiyum ve diğer mineraller açısından zengin bir besin olan karahindiba A ve C vitamini de içerir. Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir.

  Karahindiba idrar söktürür. Öksürüğü keser. Göğsü yumuşatır. Anne sütünü arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Safra salgılarını arttırır. Karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır. Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır. Taze sürgünleri kırıldığı zaman akan sütü de dişleri temizler. Besleyici değeri yüksek bir sebze olan karahindiba vücuda güç ve zindelik verir.

  Sebze olarak yetiştirilen karahindibanın yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir.

  Kökleri Mart-Nisan veya Ağustos-Eylül aylarında topraktan çıkarıldıktan sonra yıkanır, bir kaç parçaya keserek güneşli ve havadar bir yerde kurutulur. Kurumuş kök parçalarından 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ateş kısılarak ısıtma 15-20 dakika daha sürdürülür. Böylece hazırlanan dekoksiyondan günde iki-üç kez birer bardak içilir.
   


Sayfayı Paylaş