Karadenize Dökülen Irmaklar Nehirler Akarsular

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve Nysa tarafından 28 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Türkiye akarsularının yaklaşık üçte biri Karadeniz’e dökülmektedir. Karadeniz’deki akarsuları iki grupta inceleyebiliriz:

  1. Grup: Karadeniz’deki dağlık alanlardan kaynağını alan, bu nedenle boylan kısa akarsulardır. Bunların başlıcaları; Doğankent, Melet, Pazarderesi, İkizdere, Fırtına deresi, Değirmendere ve Aksu’dur. Bu akarsular yıl boyunca genellikle bol su taşırlar.

  2. Grup: İç bölgelerden doğarak Karadeniz’e dökülen akarsular oluşturur. Bunların çoğu, doğu-batı doğrultusunda akar ve daha sonra kuzeye yönelerek Karadeniz’e dökülürler.

  Bu akarsuların başlıcaları doğudan batıya doğru şöyledir: Çoruh, Mescit dağlarından doğarak batıya doğru akar. Sonra kuzeye yönelir, kısa bir yol aldıktan sonra doğuya döner ve kıyı ile iç kesimlerdeki dağ sıralarını birbirinden ayırarak akışına devam eder.

  Oltu ve Tortum çaylarını toplar ve kuzeye yönelir. Türkiye’nin en dar ve derin vadilerinden geçerek sınırlarımızın dışına çıkar ve Batum yakınlarında denize dökülür. Kaynaklarını aldığı iç kısımlarda kışın yağışlar kar şeklinde olduğu için, en az suyu kış aylarında taşır.

  Doğankent çayı, Çadırdağı ve Kalkanlı dağlarının yamaçlarından inen derelerden kaynağını alır. Kuzeybatıya yönelerek Tirebolu’nun doğuşumla denize dökülür.
   


Sayfayı Paylaş