Karadeniz Bölgesinin Sanayisi Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Karadeniz Bölgesi Sanayisi Hakkında Bilgi

  Demir-Çelik Endüstrisi: Divriği (Sivas)'den çıkarılan demir cevheri, Samsun limanı vasıtasıyla taşınarak Karabük ve Ereğli'deki fabrikalarda işlenir.

  Bakır Endüstrisi: Murgul'daki bakır cevheri, bu yörede kurulan bakır fabrikasında işlenir. Küre'de çıkarılan bakırlar ise Samsun bakır işletmelerinde işlenir. (Sebebi Samsun'un iç kesimlere olan bağlantısının kolay sağlanmasıdır.)

  Şeker Endüstrisi: Karadeniz Bölgesi'nde üretilen şekerpancarı Turhal (Tokat), Suluova (Amasya) ve Kastamonu şeker fabrikalarında işlenir.

  Tütün Endüstrisi: Karadeniz'in, özellikle Orta Karadeniz Bölümü'nün tütünleri, Samsun ve Tokat'taki sigara fabrikalarında işlenir.

  Fındık İşleme Endüstrisi: Giresun çevresinde gelişmiştir.

  Çay Endüstrisi: Rize ve yöresinde toplanmıştır.

  Kağıt Endüstrisi: Aksu (Giresun), Çaycuma (Zonguldak) ve Taşköprü (Kastamonu) da bulunmaktadır.

  Kereste-Tomruk Endüstrisi: En fazla Batı Karadeniz Bölümünde gelişmiştir (Sinop, Bartın, Zonguldak, Bolu, Düzce ve Kastamonu çevresinde). Bölge, maden kömürü, bakır, orman ve deniz ürünleri, çay, fındık, tütün, demir - çelik, keten - kenevir, pirinç, soya fasulyesi bakımından ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlar.turkeyarena.net Yer şekillerinin ulaşımı engellemesi, doğal limanlardan yoksun olması, ana ulaşım yollarına sapa kalması. Karadeniz Bölgesi'nin gelişimini yavaşlatmıştır.
   


Sayfayı Paylaş