Karadeniz Bölgesinin İklimi Nedir Kısaca

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 1 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Karadeniz Bölgesinin İklimi Nedir

  Karadeniz Bölgesinde, Karadeniz iklimi görülür. Bu iklimin özelliği bol yağış alan ılıman bir türdür. Bölge bitki örtüsü ve dağları nedeniyle bol yağış alır. Yıl boyunca yağışa rastlamak mümkündür. Dolayısıyla yeşil alan ve orman fazladır.

  Bölgede yağışlar devamlı görülür ve yıllık sıcaklık farkı azdır. Bu sebepten dolayı nem daima kendini gösterir. Orman çoktur. Ancak orman yangınları pek görülmez. fakat toprak kayması afeti sıkça yaşanır.

  Bölgede sürekli kendini gösteren yağış kışların ılık geçmesine neden olur. Ayrıca gece gündüz sıcaklığı arasındaki fark çok azdır. Bölgenin iç kısımlarında dağlardan dolayı denizin etkisi görülmez. Karasallık hakimdir.

  Hem bitki örtüsü hem de yağışın etkisiyle sıkça geniş yapraklı ağaçlar görülür. Orman bakımından zengindir. Hatta ülkemizde birinci sıradadır.

  Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz İklimi görülür. Bu iklimin oluşmasının sebebi; Karadeniz'den gelen nemli hava kütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağ yamaçlarına bol yağış bırakmasıdır. Türkiye'nin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz'de yağışlar bir mevsimde yoğunlaşmamış, yıl geneline yayılmıştır. Karadeniz bölgesi'nde yaz kuraklığı ve orman yangınları yaşanmaz. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olması nedeniyle yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az bu bölgededir. Dağlar kıyıya paralel uzandığından, dağların gerisinde kalan iç kesimleri deniz etkisi altına alamamış ve iklim karasallaşmıştır ve kuraklaşmıştır.
   


Sayfayı Paylaş