Karaciğer Yağlanması Olan Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 15 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Karaciğer Yağlanması Olan Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli
  Karaciğerdeki hücrelerin içine ve arasına yağ birikmesi halinde yağlanmadan bahsedilir. Alkol alanlarda, fazla yağlı yiyenlerde, şişmanlarda, bazı karaciğer hastalıklarında sık rastlanır. Yağlanma genellikle beslenme bozuklukları sonucu olur. Fazla yağlı yememeli. Tereyağı ve katı yağlardan uzak durmalı, sıvı yağ kullanmalı. Spor yapmalı. Vitaminsiz kalmamalı. Çok yememeli. Özellikle sakatat cinsi etlerden uzak durmalı. Acıkmadan sofraya oturmamalı. Doymadan kalkmalı. Beyaz et yemeli. Kırmızı eti azaltmalı. Meşrubatı fazla içmemeli. Onun yerine su içmeli. Aşırı yorulmamalı. Uyku düzenine ve istirahatine dikkat etmeli. Karaciğer testleri yaptırıp kontrolleri ihmal etmemeli.

  Ayrıca; dut, kiraz, mandalina, ayva, şeftali, zeytin, çilek, elma, havuç, portakal, greyfurt, marul, armut, limon, sarımsak, soğan, papates, kayısı, erik, taze fasulye, hünnap, suteresi salatası, kuşkonmaz salatası, yaş veya kuru üzüm, incir yemek; kara turp suyu, kiraz suyu, ayran ve süt içmek çok faydalıdır.

  Yenmemesi ve içilmemesi gereken şeyler
  Etsuyu, yağlı çorbalar, tavşan, kaz, hindi, ördek, pastırma, sucuk, salam, kavurma, sakatat, çok yağlı yemekler, av etleri, yumurta ve yumurtalı yiyecekler, kaymak, krema ve yağlı beyaz peynir, içyağı, kuyrukyağı, margarin, balıkyağı, patlıcan, lahana, domates, konserveler,turkeyarena.net taze ekmek, hardal, biber, sirke, fındık, fıstık, dondurma, çukulata, turşu yemek; içki, meşrubat, çay, kahve içmek yasaktır. Sigarayı da bırakmak gerekir.
   


Sayfayı Paylaş