Karaciğer Nakli Sonrası Bakım

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Karaciğer Nakli Sonrası Bakım
  Operasyon sonrası
  Hasta operasyon sonrası yoğun bakıma alınmakta ve bir kaç saat ile bir kaç gün arasında değişebilen solunum cihazı desteğine alınmaktadır. 2-3 gün sonra hasta servise alınmakta olup nakil edilen karaciğerin vücud tarafından reddedilmemesini sağlayan immunsupresif diye adlandırılan ilaçlar verilmeye başlanır. Bu ilaçların doz ayarlaması ve hastanın genel durumunun iyice toparlaması için 2-3 haftalık bir hastanede yatış süresine ihtiyaç duyulmaktadır. Taburcu edilen hasta ameliyatın 2.ayından itibaren normal hayatına dönebilmektedir.

  Kontroller
  Eve taburcu edilen hasta ilk haftalarda haftada 2 kez kontrol yapılırken, sonraki haftalarda haftada 1 kez, ve takip eden aylarda 15 günde bir, ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir şeklinde kontrol sıklığı azaltılmaktadır. Her kontrolde hem karaciğer tahlilleri kontrol edilmekte, hemde kullanılan doku reddini önleyici ilaçların dozu ayarlanmaktadır.

  Nakil karaciğer ile yaşam
  Eve dönüşe
  Nakil sonrası eve dönüşte hastalar çok mutlu olmalarıyla birlikte büyük bir ameliyat geçirmiş olmanın stres ve endişesini bir kaç hafta duyabilirler. Hastaların bir çoğu 3 ay içinde normal hayatlarına adapte olmaktadırlar. İş, aile ve çocukları ile birlikte güncel hayata daha kolay uyum sağlamaktadırlar.

  Diet ve beslenme
  Nakil öncesi çok uzun bir zaman hasta olan ve beslenemeyip kilo veren hastaların nakil sonrası beslenmeleri çok önemlidir. Uygun bir beslenme iyileşme sürecinin, sağlığın bir parçasıdır ve eski formu yakalamaya çok katkısı olacaktır.

  Diet şu besinlerden bol miktarda içermelidir;
  Meyve
  Sebez
  Tamamı tahıllı ekmek (arpa, buğday,mısır v.s)
  Az yağlı süt ve süt ürünleri
  Yağsız et, balık, tavuk v.b proteinden yüksek besinler

  Tavsiyeler
  Günlük kilonuzu tartın
  Bisküvi ve kek gibi aşırı karbonhidratlı ara atıştırmalardan kaçının ve eğer kendinizi aç hissediyorsanız biraz sebze yada meyve yiyin
  Günlük 2 litre sıvı almaya gayret edin, bu böbreklerinizin daha iyi çalışıp vücudunuzun toksik maddeleri atmasını kolaylaştıracaktır. Düşük yağlı pastörize süt, maden suyu, meyva suyuda faydalı içeceklerdir.
  Besinler özellikle toprakta yetişen tarla sebzeleri güzel yıkanmalı ve pişirilmelidir. Besinleri taze iken tüketmeye dikkat edin.

  Tuz (Sodium)
  Nakil sonrası kullanılan sterodiler tuz tutucu özelliğe sahiptirler. Bu bakımdan diyette az tuz kullanmak gereklidir. Tuzlu patetes cipsi, turşu gibi ürünlerden uzak durmak ve yemeklere az tuz atmak önemlidir.

  Egzersiz
  Günlük egzersiz yaparak uzun dönem hastalıktan dolayı zayıflamış olan kasları güçlendirmek önemlidir. Egzersize hafif hafif başlayıp tempoyu yavaş yavaş artırmak tavsiye edilir. Yüzme, bisiklet, yürüyüş gibi sporlara ameliyatın 3 ayını doldurduktan sonra diğerleri de eklenebilir. Her hangi bir spora başlamadan önce transplant doktorlarınıza danışmanızı öneririz.

  Araç kullanma
  Araç kullanma nakil sonrası ilk 4 haftada tavsiye edilmez.

  Alkol
  Alkol alımı tavsiye edilmez hatta karaciğer hücrelerine zarar verir.

  Sigara
  Sigara içilmesi her insanda olduğu gibi sağlık açısından son derece zararlıdır.
  Cinsel aktivite
  Operasyondan sonra hasta kendisini iyi hissettiğinde cinsel aktivitesine başlamasında bir sakınca yoktur.

  Fertility
  Normal olarak nakil olan bir bayan hastanın gebe kalması için en az 1 yıl süre geçmelidir. Hastanın bebeğinin ve kendisinin sağlığını düşünerek böbrek fonksiyonları düzelmiş ve düşük doz immunsupresif ilaç alır bir duruma geldiğinde gebe kalması önerilir.

  Seyehat
  Nakil sonrası gerekli ilaçları yanına almak kaydı ile seyahat edilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

  Evcil hayvan
  Nakil sonrası enfeksiyon kapma riskinden dolayı evde evcil hayvan barındırılması önerilmez.
   


Sayfayı Paylaş