Karaciğer Kanseri Tedavisi Varmı, Mümkün mü

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Karaciğer Kanseri Tedavisi Varmı, Mümkün mü
  Yapılacak olan tedavi, kanserin primer veya sekonder oluşuna ve büyüklüğüne göre belirlenir.

  Muhtemel tedavi yöntemleri:
  • Aynı zamanda karaciğerin bir bölümünün alındığı, tümörün bir kısmının veya tamamının uzaklaştılmasını sağlayan ameliyat
  • Radyoterapi
  • Kriyoterapi, dondurma yoluyla tedavi
  • Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek ve tümörü küçültmek için antikanser ilaçlarının kullanılması
  • Eğer hepatom varsa, karaciğer nakli
  • Tümörü yok etmek için, tümöre alkol veya ilaç enjekte edilmesi

  Tedavi edilemeyen karaciğer kanserinin sonuçları kötüdür. Böyle bir vakada beklenen yaşam süresi 6-9 ay kadardır. En etkili yöntem tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Cerrahi tedavi yapılabilmesi ise tümörün evresine ve etrafa yayılım olup olmamasına, hastada bir karaciğer hastalığı var ise bunun derecesine bağlıdır. Karaciğer dışına atlamış bir karaciğer kanserinde cerrahinin yeri yoktur. Cerrahinin başarısı tümörün çapı ile de alakalıdır. Çapı <5cm olanlarda cerrahi sonrası sağ kalım , tümörü >5cm olanlara kıyasla çok daha iyidir. İdeal şartlarda (<5cm, tek, yayılımı yok ...) yapılan cerrahi çıkarımlardan sonra beklenen 5 yıllık sağ kalım %60 civarındadır. Cerrahi uygulanamayan vakalarda kemoembolizasyon, kemoterapi, alkol enjeksiyonu, radyofrekans ablasyonu gibi yöntemler kullanılabilir. Uygun vakalarda bunlar cerrahi ile birlikte de kullanılabilir.

  Karaciğer Kanseri Bitkisel (Alternatif) Tedavi
  Klasik tıbbın yetersiz kaldığı karaciğer kanseri tedavisinde öne çıkan alternatif bitkisel karaciğer kanseri tedavisinde Türkiyede ve Dünyada en yüksek tedavi başarı oranına sahip Xp Tonic SLS Tedavisi görülmektedir.
   


Sayfayı Paylaş