Karaciğer Kanseri Nedenleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Karaciğer Kanseri Nedenleri
  Etyolojisi bilinmemektedir. Ancak HSK için bazı risk faktörleri mevcuttur: Siroz HSK’li olguların büyük çoğunluğunda (%75-95′inde) risk faktörüdür. Hepatit B enfeksiyonu siroza neden olarak dünyadaki en önemli HSK sebebidir. Hepatit B enfeksiyonu olanlarda olmayanlara göre 20-200 kat daha fazla HSK oluşur. Ayrıca siroz yapan bütün hastalıklar, hepatit C enfeksiyonu, alkol kullanımı, vs. hastalıklar HSK’a yol açabilir.
  Primer karaciğer kanseri riskini artıran başlıca nedenler ise:

  • Kronik hepatit B ve C enfeksiyonları
  • Karaciğerde yara (siroz), genellikle aşırı alkol tüketimine ve nadir olarak vücutta demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar, ve hemokromatosis olarak adlandırılır.

  Ayrıca, anabolik steroidlerin uzun süre kullanımı da karaciğer kanseri riskini artırır. Buna ek olarak, vinil klorid ve arsenik gibi kimyasallara maruz kalmayıda söyleyebiliriz.

  Postnekrotik sirozlar, alkolik sirozlar, hemokromatosis, alfa-1-antitripsin eksikliğinde kanser olma riski yüksektir. Primer bilier siroz, kardiak siroz, Wilson hastalığında da orta derecede risk vardır. Aspergillus flavus adlı mantar tarafından üretiien Aflatoksin ile kontamine olmuş tahıl ve yer fıstığı yeme sonucu Aflatoksin alınmasıyla HSK gelişme riski vardır. Uzun süreli androjen kullanımında da HSK sıktır. Şistozomiazis ve klonorşiazis denen parazit hastalıklarının sık görülmesi de risk faktörüdür.
   


Sayfayı Paylaş