Karaciğer Kanseri Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

  1. elif Moderator


    Karaciğer Kanseri Nasıl Anlaşılır
    Karaciğer kanseri, sinsi bir rahatsızlık olduğundan son ana kadar çok fazla bulgu vermez ve kendine has, özgün bir bulgusu yoktur. Bu yüzden tanı konduğunda hastalık genellikle ileri safhalara erişmiş olur. Sıklıkla, halsizlik, iştahsızlık, ciltte sarılık, kilo kaybı, karında sıvı toplanması ve karnın şişmesi, çabuk yorulma başlıca görülen belirtilerdir. Kanserin zemininde genellikle kronik bir karaciğer rahatsızlığı (örneğin: siroz) bulunduğundan ve bu hastalıklar da genellikle benzer bulgular verdiğinden olay karışabilir.

    Karaciğer hastalıklarının diğer belirtileri ise, hasta sağ böğründe ağrı hisseder. Bağırsaklarında fazla miktarda gaz vardır. Karnı şişer, anüsten çıkan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazımsızlıktan şikayet eder. Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder. Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder. Çarpıntı, iştahsızlık vardır. İdrarın rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır. Sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. El ve ayaklarında şişlik görülür. Geceleri uyumak istemez. Görme ve işitme duyguları da zayıflar.

    Doktorunuzun deneyimli oluşu ve şüpheciliği erken tanının temel şartlarındandır. Yukarıdaki bulgulardan bir ya da birkaçı söz konusu ise zaman kaybetmeden gerekli tetkik ve araştırmaların yapılması ve uygun tedavilere başlanması çok önemlidir.
     


Sayfayı Paylaş