Karaciğer Kanseri Kaç Yıl Yaşar

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Karaciğer Kanseri Kaç Yıl Yaşar
  Karaciğer Kanseri için etkin bir tedavi yoktur. Karaciğer kanseri tanımayı takiben yaklaşık yaşam süresi 6 aydır. Tümör karaciğer in bir lobunu tutmuşsa o lob ameliyatla çıkartılır. Karaciğer Kanseri hastalarının %10?u ortalama 5 yıl yaşama şansı bulur. Lezyon bir odağa lokalize ve 3 cm?den küçükse tümör den kurtulduktan sonra hastaların yarısında Karaciğer kanseri tekrer gözünmez. Karaciğer Kanserin de Ana damarlarda tutulum yoksa karaciğer nakli ve kemoterapi uygulanabilir. Karaciğer kanserinde (HSK) radyoterapi ve kemoterapi tedavisi ile çoğunlukla başarılı sonuçlar alınamaz. Bazı karaciğer kanseri hastalarında radyoaktif işaretli transferin tedavisi yararlı olmaktadir.

  Metastaz : Karaciğer Kanserinde % 50 olguda metastaz (tümörün farklı dokuda büyümesi ile) olur. En çok hiler lenf ganglionlarına ve akciğere metastaz yapar.
  Tanı : Ultrason, BT, ALP artışı ve biopsi (patolojik tanı).
  Tedavi ve prognoz: Hastaların çoğu tanı konulduktan sonra en fazla 1 yıl yaşar. Tümör çıkartılırsa bu süre biraz daha uzayabilir.
  Çocuklarda en sık görülen karaciğer primer tümörüdür. Genellikle 3 yaşından önce oluşur. Erkeklerde kızlardan 2 misli daha fazladır. Doğuştan anomaliler ve hemidistrofi ile ilişkilidir.
  En sık belirtiler (hepatomegali nedeniyle) karında kitle, büyüme geriliği ve kusmadır. Serum AFP değeri olguların %85?inde yükselir ve oldukça yüksek değerlere ulaşır.
   


Sayfayı Paylaş