Karaciğer Kanseri Evreleri Nedir, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Karaciğer Kanseri Evreleri
  Karaciğer kanseri yaşam süresi önemli ölçüde uzatılmaktadır. Karaciğer kanseri tedavisinde en yeni yöntemlerden biri olan radyoaktif Mikroküreler sayesinde tümörlü dokular yok ediliyor ve sağlam dokulara zarar verilmiyor. Cerrahi şansı olmayan, mevcut tedavilere yanıt vermeyen birincil ve metastatik karaciğer tümörlerinde etkili olan bu yöntem sayesinde hastaların yaşam süreleri önemli ölçüde uzatılmaktadır. Tedavi edilmeyen karaciğer kanserinin sonuçları çok üzücü olmaktadır. Böyle hastalarda yaşam süresi 6 ila 9 ay kadardır. En etkili yöntemlerden biri de cerrahi yöntem ile tümörün çıkarılmasıdır. Cerrahi tedavi yapılabilmesi ise tümörün evresine, etrafa yayılım olup olmamasına, hastada karaciğer hastalığı var ise bunun derecesine bağlıdır. Kanser karaciğer dışına atlamış ise cerrahi tedavi uygulanamaz.

  Cerrahi tedavide başarı tümörün çapı ile de alakalıdır. Çapı 5cm olan tümörlerde en az 5 yıllık yaşam süresine kadar uzatılmaktadır. Gerekli durumlarda cerrahi tedavi ile birlikte radyoterapi ve kemoterapi de uygulanmaktadır.

  Karaciğer kanseri belirtileri, bu kanser türünde özgün bir belirti yoktur. Bu nedenle kanser tanısı koyulduğu zaman genellikle büyük boyutlara ulaşmış durumdadır. Bu safhada görülen belirtiler ise iştahsızlık, kilo kaybı, çabuk yorulma, halsizlik, bitkinlik, sarılık, karında sıvı toplanması gibi belirtiler görülür. Kanserin zemininde genellikle kronik karaciğer rahatsızlığı bulunduğu için ve bu hastalıklar benzer belirtiler verdiği için olay karıştırılmaktadır. Karaciğer kanserinde erken tanı için bu konuda deneyimli doktorun şüpheciliği önemlidir. Özellikle risk altında olan bir hasta iseniz doktorunuz bunu bilmeli ve sizi bu konu da uyarmalıdır. Belli aralıklarla tetkik ve görüntülemeleri yaptırmanız konusunda sizi bilgilendirmelidir. Karaciğer kanserinin saptanması görüntülemelerle yapılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi, MR çekilerek tanı koyulmaktadır.

  Karaciğer kanseri tedavisinde kullanılan yöntemler radyoterapi, kriyoterapi yani dondurma yöntemi ile tedavi, kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek ve tümörü küçülmek için antikanser ilaçlarının kullanılması yöntemidir. Eğer hepotam varsa karaciğer nakli, tümörü yok etmek için, tümöre alkol veya ilaç enjekte edilmesi yöntemleri uygulanmaktadır. Cerrahi yöntemde ise karaciğerin bir bölümünün alınması, tümörün bir kısmının veya tamamının uzaklaştırılmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Kanserde erken tanı her zaman hayat kurtarır.
   


Sayfayı Paylaş