Kar Lastiği Mecburimi

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kar Lastiği Taktırmak Mecburi mi
  Kar Lastiği Zorunlu mu? Kar Lastiği Kaç Adete Kadar Takmak Mecburi

  Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu’nun 124′üncü toplantısında alınan prensip kararına göre 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmak zorunlu hale geldi. Buna göre bu yılda geçerli olmak üzere yük taşıyan araçlarda kışın kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu uygulamanın 2014 yılında tüm araçları kapsaması bekleniyor.

  Kış Lastiği Uygulaması hangi araçları kapsıyor. Her araca taktırılması mecburi mi bu kış lastiklerinin diye kara kara düşünenler için hemen cevaplayalım. Kış lastiği takmak sadece ticari araçlar için zorunlu. Özel araçlar için herhangi bir yasal zorunluluk bulunmuyor. Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulaması ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik bir uygulamadır.

  Kar yada kış lastikleri olarak bilinen lastik tiplerinin, olumsuz yol koşullarında yüksek güvenlik sağladığı için tüm sürücülere tavsiye ettiklerini anlatan emniyet yetkilileri, kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağladığını kaydetti.
   


Sayfayı Paylaş