Kapıkulu Süvarileri Kimlerdir, Kapıkulu Süvarilerinin Görevleri

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kapıkulu Süvarileri Kimlerdir, Kapıkulu Süvarilerinin Görevleri
  kapıkulu süvarileri hakkında bilgi, kapıkulu süvarileri sağ ulufeciler, kapıkulu süvarileri sol ulufeciler, kapıkulu süvarileri silahtar, kapıkulu süvarileri sipahi, kapıkulu süvarileri sağ garipler, kapıkulu süvarileri sol garipler

  İstanbul dışında oturan süvari (atlı) birliklerdir. Savaşta hükümdar çadırını, sancakları ve hazineyi korurlardı. Sipahi, silahtar, sağ ulufeciler, sol ulufeciler, sağ garipler ve sol garipler olarak bölümlere ayrılırdı.

  Silahtar
  Savaşta padişahın yanında durup padişahı korurlardı.

  Sipahi
  Eskiden Osmanlı ordusunda, tımar adıyla aldıkları vergiye karşılık seferlere katılmak zorunda olan bir sınıf süvari asker bulunurdu. Bunlar âkıncılık çapulculuk, karakol hizmetleri görürler ve düşman karşısında yaya askerlerin korunmasını sağlarlardı. Bunlar hafif süvari birlikleri olup ok-yay kullanıp düşman birliklerini yıpratır. Hafif zırh, kalkan ve kılıçlarıyla süratli olup stratejik kullanıldığı zaman çok yararlı olan birliklerdi.

  Sağ Ulufeciler
  Savaşta ordunun ağırlıklarını ve hazineyi korurlardı. Ayrıca saltanat sancaklarını korurlardı. Sağ Ulufeciler,Osmanlı Devleti askeriyesinin Hassa Ordusu'nun Süvariler kısmında yer alırdı. Bu bölüğe Yeşil Bayrak da denilirdi. Sağ ulufeciler 120 bölükten oluşurdu. Sağ ulûfeciler, seferde pâdişahın ve sipahi bölüğünün sağında yürürlerdi. Savaş meydanında ve ordunun konak yerinde ise, pâdişâh sancağının sağında dururlardı. Hazîneyi korumak bunların görevleri arasındaydı. Ulufecilerden toplam 7 kişi tayin edilen bölük subaşılığına Subaşı sıfatıyla sağ ulufecilerden 4 kişi tayin edilirdi. Ayrıca ordumuz için de büyük bir önemi vardı. Bu yüzden sağ ulufeciler osmanlı donanmasında yer almaktadır.

  Sol Ulufeciler
  Savaşta saltanat sancaklarını korurlardı

  Sağ Garipler
  Savaşta ordunun ağırlıklarını ve hazineyi korurlardı

  Sol Garipler
  Savaşta saltanat sancaklarını korurlardı.
   


Sayfayı Paylaş