Kapadokyaya Nasıl Gidilir

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 13 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kapadokyaya Nasıl Gidilir
  Türkiyedeki tüm popüler turizm bölgeleri gibi Kapadokya bölgesine ulaşım çok kolaydır. Dünyanın her yerinden Kapadokya'ya gelinebildiği gibi Kapadokya bölgesinden de dünyanın her yerine bilet bulabilmek mümkündür.

  Havayolu İle Kapadokya'ya nasıl gidilir?
  Kapadokya ya gelmenin en kolay yolu İstanbuldan uçak ile gelmektir. Türk Hava Yolları'nın her gün İstanbul-Nevşehir arasında karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır. Tuzköy Havaalanı Nevşehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Nevşehirde yerleşim yerleri birbirlerine çok yakın olduğu için ortalama 20 dakikalık yolculuk ile dilediğiniz bölgeye ulaşabilmeniz mümkündür. Bilet fiyatları 60-200 TL arasında değişiyor. Biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz olacaktır. Erken davranmanız yer bulma açısından da önemli çünkü ocak ve şubat ayları haricinde diğer aylarda biletler birkaç gün öncesinden tükeniyor.

  İkinci uçuş alternatifiniz ise Kayseri Havaalanı. Türk Hava Yolları gibi Onur Air, Pegasus ve SunExpress havayolu şirketlerinin de Kayseri Havaalanı'na uçuşları bulunmaktadır. Kayseri Havaalanı ise Nevşehir merkeze 100 km kadar uzaklıkta. Yol düzgün olduğu için yaklaşık 45 dakida içersinde bölgeye gelmek mümkün. Bölgedeki birçok otel müşterilerine havayolu taşıma hizmetleri vermektedir. Bu konuda kalacağınız otelden önceden bilgi almanız faydalı olabilir.

  Özel araç ile Kapadokya'ya nasıl gidilir?
  Eğer çok acelem yoksa benim favorim araba ile gelmektir. Aracınızla gelirseniz Kapadaokya'da gezmek için çok büyük avantaja sahip olacaksınız. Gerçi günlük çok makul fiyatlara araba veya jeep kiralayabilmeniz mümkün ama gidiş ve dönüş yolunda uğrayabileceğiniz bazı güzel yerlerden de mahrum olabilirsiniz. Yol İstanbul'dan Ankara'ya kadar otoban, Ankara'dan Kapadokya'ya kadar da kesintisiz çift yol. Ankara-Kapadokya arasında iki yol alternatifi var. Birisi Konya yolundan Gölbaşı-Koçhisar-Aksaray-Nevşehir rotası. Diğeri ise Samsun yolundan Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir rotası. Aksaray yolu ağır vasıtalar nedeniyle kalabalık ve yolda çeşitli bozukluklar olabilir. Kırşehir yolu ise hem 30 km kadar kısa hem de çok daha sakin ve çok daha düzgün bir yol. Aslında ben gelişte Kırşehir dönüşte de Aksaray yolu'nu tavsiye ederim. Kırşehir yolu üzerinde Hacı Bektaşi Veli'nin türbesine uğrayabilirsiniz. Aksaray yolu üzerinde de çeşitli kervansaraylar, Ihlara ve Tuz Gölü bulunuyor. Ankara- Kapadokya arası 270 km yani ortalama 3 saat sürüyor.

  Diğer istikametler ise şöyle sıralanabilir.
  Ege Bölgesi: Afyon - Konya - Aksaray - Nevşehir

  Adana: Pozantı - Niğde - Nevşehir

  Antalya: Manavgat - Konya - Aksaray - Nevşehir

  Karadeniz: Samsun - Çorum - Yozgat - Nevşehir

  Otobüs İle Kapadokya'ya nasıl gidilir?
  Eğer ucuz uçak bileti alamadıysanız otobüs yolculuğu en ekonomik ikinci tercih olacaktır. Büyük şehirlerin yanı sıra Bodrum, Kuşadası, Fethiye gibi popüler turizm merkezlerine de karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Kapadokya bölgesine Metro Turizm, Nevşehir Seyahat ve Öncü Göreme Turizm otobüs firmaları hizmet vermektedir. Ankara - Nevşehir arası otobüs ile 3.5 saat kadar sürmektedir. Yolculuk hoş bir Tuzgölü manzarası eşliğinde Aksaray üzerinden yapılıyor ve Konya Kulu Makası mevkiinde bulunan dinlenme tesislerinde yarım saatlik mola veriliyor.

  Tren ile Kapadokya'ya nasıl gidilir?
  Bu yolculuk alternatifleri macera duygularınızı yeterince tatmin etmemiş olabilir. Peki Ankara veya İstanbul'dan Kayseri'ye nostaljik bir tren yolculuğu yapmaya ne dersiniz? Tren ile Kayseri'ye vardıktan sonra kolayca Kayseri Otobüs terminaline gidebilir ve her saat Kapadokya'nın her yerine araç bulabilirsiniz. Kayseriden otobüs yolculuğu geleceğiniz yere göre 45-60 dakika kadar sürmektedir.
   


Sayfayı Paylaş