Kapadokya Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 14 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kapadokya Gezilecek Yerler
  Derinkuyu Yeraltı Şehri
  Derinkuyu ilçesinde yer alan yeraltı şehri, Kapadokya’daki diğer örnekleri içinde en geniş, en derin ve en gelişkin yerleşim alanı. Tam sekiz katı olan ve 85 metre derinliğe inen Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde yaşama alanları, mutfak, yemekhaneler, ahırlar ve şırahanenin yanı sıra diğer yeraltı şehirlerinde bulunmayan bir misyoner okulu bulunuyor. Kaymaklı yeraltı şehriyle birlikte konukların ziyaretine açılan Derinkuyu’nun bugün yalnızca onda biri gezilebiliyor.

  Zelve
  Üç vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, peri bacalarının en yoğun olduğu yer. Uçhisar, Göreme, Çavuşin'de olduğu gibi kaya oyma mekanlardaki trogloditik yaşamın ne zaman başladığı bilinmeyen Zelve, özellikle 9. ve 13. yüzyılda Hristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri olmuş; aynı zamanda rahiplere ilk dini seminerler de bu yörede verilmiş. Avanos'a 5 km., Paşabağları’na 1 km. uzaklıktaki Zelve, Aktepe'nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuş.

  Karanlık Kilise
  Yapının Karanlık Kilise olarak adlandırılmasının nedeni, narteks kısmındaki küçük bir pencereden çok az ışık almasından kaynaklanıyor. Bu sebeple fresklerdeki renkler oldukça canlı. Kilise ve narteks İncil ve İsa siklusunu içeren zengin süslemelere sahip. Karanlık Kilise, 11. yüzyıl sonu 12. yüzyıl başına tarihlendiriliyor.

  Tokalı Kilise
  Yeni Tokalı enlemesine dikdörtgen planlı, basit beşik tonozlu bir yapı. Doğu duvarında kemerlerle birbirine bağlı dört sütun, sütunların arkasında yükseltilmiş bir koridor, koridordan sonra ana apsis ile iki yan apsis yer alıyor. Beşik tonozlu nefinde İsa'nın siklusu kronolojik sıraya göre daha çok kırmızı ve mavi renkler kullanılarak işlenmiş. Lapis mavisi, Tokalı Kilise'yi diğer kiliselerden ayıran en önemli özelliği. Enlemesine nefle, Aziz Basil'in hayatı, çeşitli azizlerin tasviri ve çoğunluk İsa'nın mucizesine ait sahneler yer alıyor. Kilise 10. yüzyılın sonuna ve 11. yüzyılın başına tarihlendiriliyor.

  Ihlara Vadisi
  Hasandağı'ndan çıkan bazalt ve andezit yoğunluklu lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler kanyonu oluşturmuş. 14 km. uzunluğundaki vadi Ihlara'dan başlıyor, Selime'de son buluyor. Vadinin yüksekliği yer yer 100 –150 metreyi buluyor. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunuyor. Bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılı. Ihlara Vadisi'nde yer alan ve resimleri en iyi korunmuş olan kiliseler Ağaçaltı, Pürenliseki, Kokar, Yılanlı ve Kırkdamaltı Kiliseleri.turkeyarena.net Ihlara Vadisi bir yerleşim yeri olmaktan çok bir dini merkez olarak ön plana çıkmış. Kayaların her iki yanına oyulmuş 100 kadar kilise, görenleri hayretler içinde bırakıyor.

  Ağaçaltı Kilisesi
  Haç planlı, kubbeli haç kolları beşik tonozlu, üç apsisli bir kilise. Ana apsis ve güney yan apsis yıkılmış. Kiliseye giriş yıkık olan bu ana apsisten. Girişin tam karşısındaki duvarda yer alan yapıya Aziz Daniel Kilisesi de denilmekte. 9.- 11. yüzyıllar arasına tarihlendiriliyor.

  Yılanlı Kilise
  Haç planlı, beşik tonozlu ve apsisli. Kuzey duvarında bulunan şapelin içinde keşiş mezarları yer alıyor. Batı duvarındaki yılanların saldırısına uğramış dört çıplak günahkar kadınla ilgili sahneden dolayı kiliseye bu ad verilmiş. Yılanlı Kilise 9. yüzyılın sonlarına tarihlendiriliyor.

  Eski Gümüş
  10. yüzyılda yapılmış manastıra tonozlu bir kapıdan giriliyor. Manastır avlusunun batı, güney ve doğusunda kaya oyma mekanlar, kuzeyinde ise kilise yer alıyor. Kilise kapalı haç planlı, merkezi kubbeli, dört sütunlu, çapraz tonozlu, üç apsisli. Niğde'nin yaklaşık 8 km. kuzeydoğusunda eski Andaval yolunun karşısında, Niğde- Kayseri karayolunun 4.km içerisindeki Gümüşler kasabasında yer alıyor.
   


Sayfayı Paylaş